Anasınıfında ikinci şube açmak için 25 öğrenci şartı koşuldu

Anasınıfında ikinci şube açmak için 25 öğrenci şartı koşuldu

Siverek İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından bünyesinde anasınıfı barındıran okullara gönderilen resmi yazıda anasınıfında ikinci şube açılması için yapılması gerekenler konusunda bilgilendirme yapıldı.

Anasınıfında ikinci şube açmak için 25 öğrenci şartı koşuldu

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından kurumlara gönderilen yazıda anasınıflarının öğrenci sayısı ve şube açma hakkında bilgilendirme yapılmış, uyarılarda bulunulmuştur.

YENİ ŞUBE TALEBİNDE 25 ÖĞRENCİ KRİTERİ


13.11.2017 tarihli 19137244 sayılı Anasınıfı Öğrencileri Hakkında konulu resmi yazıda bünyesinde anasınıfı bulunan okulların aday kayıtta bekleyen öğrencilerin kesin kayıt işlemlerinin tamamlanması istenirken, öğrencilerin kayıt işlemleri yapılırken şubenin 25 öğrenciye tamamlanmasını sağlamadan yeni şube açılması talebinde bulunulmaması istendi. E-okul sistemi üzerinde anasınıfı sınıf mevcudu 25 olup sınıfta devam etmeyen öğrencilerin olması durumunda ise alan taramasının yapılması istenirken devamsız öğrencilerin ana sınıfına kazandırılması istendi.


Resmi yazı;

İlçe MEM Resmi Yazı

Ancak bu resmi yazı sonrası ogretmenlericin.com olarak incelediğimizde iki farklı şube açma durumu ortaya çıkmaktadır.

SENE BAŞI İŞ VE İŞLEMLERDE ŞUBE AÇMA DURUMU


Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından ilköğretim kurumlarında sene başında yapılması gereken hususlar resmi yazı ile geçtiğimiz Eylül ayında kurumlara gönderilmişti. 08.09.2017 tarihli 13381884 sayılı Sene Başı İş ve İşlemler konulu yazının 2.maddesinde; "...Şubeler oluşturulurken, öğrenci sayısı yönetmelikte belirtilen otuz sayısı dolmadan yeni şube açılarak gereksiz kontenjan ve norm oluşturulmayacak..." ifadesi yer almaktadır.
MEB Şube Açma

NORM KADRO YÖNETMELİĞİ ŞUBE AÇMA


MEB öğretmen norm kadro yönetmeliği içerisinde ise okul öncesi öğretmeni normu belirlenirken öğrenci sayısının 10'dan az 20'den fazla olmamak üzere anaokulu, anasınıfı ve uygulama sınıflarında oluşturulan her grup için 1 okul öncesi öğretmeni norm kadrosu verileceği belirtilmiştir.
Norm Kadro

Görüldüğü üzere İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü anasınıfında yeni şube açarken öğrenci sayısını 25 istemektedir. MEB sene başında yeni şube için 30 sayısını istemekte, norm kadro yönetmeliğinde ise şube için 10-20 arası öğrenci istenmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.