Bursa İl MEM, öğretmene aleviler hakkında sarf ettiği sözler hakkında soruşturma başlattı

Bursa İl MEM, öğretmene aleviler hakkında sarf ettiği sözler hakkında soruşturma başlattı

Bursa İl MEM, öğretmene aleviler hakkında sarf ettiği sözler hakkında soruşturma başlattı

Bursa'da Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Mehtap Cengiz’in aleviler hakkında sarf ettiği nefret söylemine tepki gösteren Bursa Alevi Platformu ve Bursa Demokrasi Güçleri, İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde basın açıklaması yapmıştı. Açıklama sonrası İl Milli Eğitim Müdürlüğü yazılı bir açıklama yaparak öğretmenin görev yerinin değiştirildiğini ve soruşturma açıldığını bildirdi.

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğünden yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“İlimizdeki bir öğretmenimizin ders esnasında Alevilik hakkında sarf ettiği söylemleri ile ilgili bir velimizin şikayeti üzerine derhal Müdürlüğümüzce gerekli soruşturma başlatılmıştır. Söz konusu öğretmen hakkında görev yeri değişikliği tedbiri uygulanmıştır. Konu hakkındaki soruşturma tüm boyutlarıyla ve hassasiyetle yürütülmekte olup, en kısa sürede tamamlanacaktır.”

NE OLMUŞTU?

Bursa Hürriyet Anadolu Lisesinde görev yapan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni Mehtap Cengiz sınıfta “Ben Alevilerin gittikleri yolun yanlış olduğunu düşünüyorum. Çoğu Alevi ailede çocuğun kimden olduğu belli değil. Alevilerin Hz. Ali’yi Hz. Peygamberimizin yerine koyduklarını, çoğu Alevinin ahlaki açıdan bozuklukları bulunduğunu, bir erkek ile kız öğrencinin ders dışında konuşmasının da zina olduğunu” söylemesi üzerine sınıfta bulunan Alevi öğrenciler durumu ailelerine bildirdi. Ailenin okula gelerek duruma tepki gösterdikten sonra Bursa Barosuna başvurarak olayı yargıya taşımıştı. (Bursa/EVRENSEL)

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

2 Yorum