Destekleme ve yetiştirme kurslarında öğretmenlere nöbet görevi verilmez

Destekleme ve yetiştirme kurslarında öğretmenlere nöbet görevi verilmez

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Türk Eğitim-Sen'e gönderilen resmi yazıda destekleme ve yetiştirme kurslarında öğretmenlere nöbet görevi verilemeyeceği açıklandı.

Destekleme ve yetiştirme kurslarında öğretmenlere nöbet görevi verilmez

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünün 24.09.2018 tarihli 17267267 sayılı Destekleme ve Yetiştirme Kursları konulu resmi yazısı Türk Eğitim-Sen'e gönderildi. İlgili resmi yazıda destekleme ve yetiştirme kurslarında öğretmenlere nöbet görevi verilemeyeceği ve buna bağlı olarak da nöbet ek ders ücreti ödenmeyeceği belirtildi.

DYK NÖBET GÖREVİ VE EK DERS ÜCRETİ


Türk Eğitim-Sen yaptığı açıklamada hafta sonu açılan destekleme ve yetiştirme kurslarında öğretmenlere mevzuatında olmamasına karşın, angarya olduğu bilinmesine rağmen, okul yönetimlerince nöbet görevi verildiği yönünde bilgiler geldiğini ve bundan dolayı da ilgili konunun Milli Eğitim Bakanlığına yazıldığı ifade edildi. Bakanlık tarafından da sendikanın talebine istinaden cevap verildi.

İlgili resmi yazı;

Destekleme ve yetiştirme kursu nöbet görevi Nöbet görevi

2.sayfa;

DYK nöbet görevi

Bakanlığın cevabi yazısında ki açıklamalara göre destekleme ve yetiştirme kurslarında görev alan öğretmenlere mevzuatta yer verilmediğinden nöbet görevine bağlı ek ders ücreti ödenemeyeceği belirtilmiştir. Ayrıca, yürürlükte bulunan Millî Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi, Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği ve Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde destekleme ve yetiştirme kurslarında öğretmenlere nöbet görevi verilebileceğine dair bir düzenleme de bulunmamaktadır.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.