EBA Canlı Ders Konusunda Önemli Uyarılar

EBA Canlı Ders Konusunda Önemli Uyarılar

EBA Canlı Ders Konusunda Önemli Uyarılar

Öğretmenlere EBA Dersleri Kapsamında Uyarılar

Korona virüs pandemisi nedeniyle Mart ayından bu yana alınan önlemler ışığında uzaktan eğitime başlanması ile hayatımıza giren EBA TV canlı ders uygulamaları tüm hızıyla devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından okulların Eylül ayına dek açılmayacağı belirtilse de EBA ile canlı ders süreci 19 Haziran’a dek devam edecek.

Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri tarafından EBA canlı ders uygulamasını sürekli kullanan öğretmenler için bir takım uyarılar yapıldı. İşte o bilgilendirici uyarılardan bazıları:
Öğrencilerle anlık olarak sürekli etkileşim içerisinde olunan EBA canlı derslerini başlatmadan evvel aşağıdaki bilgiler dikkatlice okunmalı ve uygulanmalıdır;
• Canlı ders uygulaması ilk kez gerçekleştiriliyorsa canlı ders internet sayfasında bulunan “Canlı Ders Uygulaması” indirilerek kurulumu sorunsuz bir şekilde tamamlanmalıdır.
• Canlı derse uygulamasına başlamadan önce ders esnasında muhtemel kullanılabilecek materyaller tümüyle hazır olmalı ve ders zamanından kayıp yaşanmaması, tümünün verimli kullanılması sağlanmalıdır.
• Canlı ders uygulaması yapılacak cihazın sorunsuz bir şekilde çalışıp çalışmadığını test etmek amacıyla kamera ve ses ayarları özenli bir şekilde kontrol edilmelidir.
• Öğrencilere ait kameralar ancak öğretmenin onaylaması ile açılabilecektir fakat canlı ders boyunca öğrenci kameraları mümkün oldukça kapalı olmalı ve elzem bir ihtiyaç olmadıkça açılmamalıdır.
• Canlı ders uygulamaları beklenmedik bir internet problemi nedeniyle sonlanırsa derse katılmış öğrencilerin ilgilerinin kopmaması için, güvenilebilir bir öğrenciye dersle ilgili yardımcı yönetici rolü verilebilir ve bağlantısı kopan öğretmen derse tekrar bağlanana dek online dersin söz konusu yardımcı öğrenci kontrolünde devam ettirilmesi sağlanabilir.
• Canlı ders uygulamasını çok daha verimli hale getirebilmek ve ders esnasında ortaya çıkabilecek istenmeyen bazı durumları engellemek amacıyla canlı dersler internet sayfasındaki kullanım videoları detaylı bir biçimde ve eksiksiz olarak izlenmelidir.

Online Eğitim 19 Haziran’a Dek Sürecek
Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2019 - 2020  eğitim - öğretim yılı kapsamındaki derslerin uzaktan eğitim yöntemiyle 19 Haziran gününe dek devam ettirileceğinin açıklanmasından sonra bu uzaktan eğitim sürecinin tüm öğrenci ve öğretmenler nezdinde azami düzeyde fayda ile geçmesini sağlamak amacı ile Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerinin açıkladığı söz konusu bilgilendirici önerilerin eğitim kadrosundaki tüm öğretmenlerimize yardımcı olacağı tahmin ediliyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.