Eylül Ayı Seminerleri Olacak Mı? Ne Zaman Açılacak?

Eylül Ayı Seminerleri Olacak Mı? Ne Zaman Açılacak?

Dönem Başı Seminerler Ne Zaman Başlayacak?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2019-2020 eğitim öğretim yılında mart ayı ortalarından itibaren uzaktan eğitim ile sürdürülen eğitimleri yüz yüze telafi etme kararı aldı. Bakanlığın aldığı karara göre 31 Ağustos 2020 tarihinde okullar açılacak ve 3 haftalık telafi eğitimi yapılacak. Telafi eğitimi tamamlandıktan sonra 21 Eylül 2020 tarihinde 2020-2021 eğitim öğretim yılı büyük bir ihtimalle başlayacak.

 Tarihlerin netleşmesi ile birlikte öğretmenlerin sene başı mesleki çalışmaları ile ilgili de akıllara soru işareti geldi. Normal zamanlarda öğretmenlerin seminerleri okullar başlamadan 1 hafta önce başlar ve tamamlanırdı. Pandemi sürecinden geçtiğimiz şu aylarda seminerler için henüz resmi bir açıklama yok fakat ihtimaller şu şekilde:

 1- Öğretmenlerin sene başı seminerleri 24-28 Ağustos tarihlerinde kendi okullarında, istedikleri ildeki bir okulda yapılabilir.

 2 -Öğretmenlerin sene başı mesleki çalışmaları 24-28 Ağustos tarihleri arasında uzaktan eğitim alt yapısı ile interaktif ortamda yapılabilir.

3- Öğretmenlerin sene başı seminerleri 31 Ağustos- 21 Eylül tarihleri arasında hafta içi okul bitimi veya hafta sonlarında yapılabilir.

 4- 2020-2021 eğitim öğretim yılı başlamadan ve telafi eğitimleri tamamlandıktan sonra 21-25 Eylül arasında sene başı mesleki çalışmalar yapılabilir.

Öğretmenlerin izinleriyle ilgili kanun maddesi değişmeden önce öğretmenler 1 Temmuz- 1 Eylül arası izinli sayıldığından ağustos ayında herhangi bir çalışmanın mümkün olmayacağı gerçeği varken kanun değişikliğinden sonra 1 aydan az olmamak üzere öğretmenlerin tatilleri kısaltılabiliyor. Fakat bakanlığın öğretmenleri 24 Ağustos tarihinde görev başına çağırmayacağı, düğün, nişan, tatil gibi etkinlikler dolayısıyla 31 Ağustos'tan önce görev başında olmalarını istemeyeceği tahmin ediliyor.

İhtimaller dahilinde kararı bakanlık verecek fakat çok yüksek ihtimalle uzaktan olacağı veya uzaktan seminer olmaması durumunda öğretmenlerin istedikleri ilde bu çalışmalara katılım sağlayabileceği değerlendirilmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.