İlkokul, Ortaokul ve Lise Karne Görüşleri ve Karne Notları Nasıl Olacak?

İlkokul, Ortaokul ve Lise Karne Görüşleri ve Karne Notları Nasıl Olacak?

Pandemi sürecinden geçtiğimiz şu günlerde karne notu nasıl verilecek, öğrenci karnelerine karne görüşü yazılacak mı, derse katılmayan öğrencilere nasıl not verilecek? Karneler basılıp öğrencilere dağıtılacak mı, takdir ve teşekkür belgesi verilecek mi?

 2020-2021 eğitim öğretim yılının 1. yarıyılı 22 Ocak 2020 Cuma günü sona erecek. Öğrenciler 3 haftalık, öğretmenler ise 2 haftalık tatile girecek. Bilindiği üzere Milli Eğitim Bakanlığı'nın aldığı karar gereği 2020-2021 eğitim öğretim yılı 2. yarıyıl ara tatili de sömestr ile birleştirildi. 15 Şubat 2020 Pazartesi günü yüz yüze eğitime başlanıp başlanmayacağı ise henüz bilinmiyor.

 2019-2020 eğitim öğretim yılının 2. yarıyılında pandemi dolayısıyla yüz yüze eğitim yapılmamış, canlı dersler sınırlı kalmış ve eğitim öğretim EBA TV'den gerçekleştirilmişti. Yine aynı dönemde öğrencilere not ve karne görüşü yazılmamış, tüm öğrenciler bir üst sınıfa geçmiş, bazı kademelerde 1. dönem notları kullanılarak öğrenci karnesi oluşturulmuştu.

 Milli Eğitim Bakanlığı(MEB), 22 Ocak 2020 tarihinde sona erecek 1. yarıyıl için karne iş ve işlemlerinin yapılmasını ve öğrencilere basılı karne verilmemesini istedi. Yine ilkokul, ortaokul ve liselere göre farklılık gösterse de not verme şeklinin ölçme ve değerlendirmeye aykırılık arz ettiği ve bu durumun azımsanamayacak bir öğrenci kesimine yayıldığı görülmektedir.

 Cihaz ve internet erişimi olmayan öğrenciler yapılan canlı derslere katılamadı ve dolayısıyla eğitimde eşitlik ilkesi içinden geçtiğimiz süreçte maalesef uygulanamadı. Öte yandan bakanlık, derse katılım durumlarına göre öğrencilere not verilmesi gerektiğini belirtse de bu durumun oldukça subjektif yansımalarının olacağı tahmin edilmektedir.

 Okulların açık olduğu zaman okula gelmeyen veya gelemeyen, yapılan canlı derslere katılmayan veya katılamayan ile bu hususta katılımı çok az olan öğrencilerle, bazı bölgelerde canlı derslere katılımın %0'lara kadar düştüğü durumlarda öğretmenler nasıl bir değerlendirme yapacak, ölçüt ne olacak, öğrencilere düşük not verilme durumunda öğrencilerin mağduriyeti kimin sorumluluğunda olacak? gibi sorularla öğrenci karnelerine yazılacak öğretmen görüşlerinin nasıl olacağı merak ediliyor.

 Milli Eğitim Bakanlığı'ndan not iş ve işlemlerini iptal etmesi, iptal etmeyecekse bile karne notları ve öğretmen görüşleri başta olmak üzere yapılacak iş ve işlemlerle ilgili daha açıklayıcı bir resmi yazı beklenmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.