İLKSAN Üyeliği hakkında Devlet Personel Başkanlığı görüş yazısı yazdı

İLKSAN Üyeliği hakkında Devlet Personel Başkanlığı görüş yazısı yazdı

Eğitim Bir-Sen'e Devlet Personel Başkanlığı tarafından İLKSAN üyeliği hakkında görüş yazısı gönderildi.

İLKSAN Üyeliği hakkında Devlet Personel Başkanlığı görüş yazısı yazdı

İLKSAN üyeliği ile ilgili Devlet Personel Başkanlığının 16.03.2018 tarihli 1817 sayılı İLKSAN üyeliği konulu görüş yazısı Eğitim Bir-Sen'e gönderildi. Sendika tarafından 09.02.2018 tarihinde Devlet Personel Başkanlığına gönderilen talep yazısında görüş istenmişti.İLKSAN ÜYELİĞİ HAKKINDA GÖRÜŞ YAZISI


Eğitim Bir-Sen tarafından 2016 ve 2017 Yıllarını Kapsayan 3. Dönem Toplu Sözleşmenin “İLKSAN üyeliği” başlıklı 9 uncu maddesi ile 2018 ve 2019 Yıllarını Kapsayan 4. Dönem Toplu Sözleşmenin “İLKSAN üyeliği” başlıklı 27 inci maddesinin uygulanmasına ilişkin Devlet Personel Başkanlığından görüş talep edilmiştir.

Devlet Personel Başkanlığı tarafından Toplu sözleşmenin kapsamı başlıklı 28 inci maddesinin üçüncü fıkrasında yer alan "Toplu sözleşme hükümleri, sözleşmenin yapıldığı tarihi takip eden iki mali yıl için geçerlidir." hükmü hatırlatılmış olup Anayasa gereği memurların ve diğer kamu görevlilerinin (öğretmen, MEB personeli vs) hak ve yükümlülüklerinin yasa ile düzenlenmesi gerekmektedir vurgusu yapıldı.


İLKSAN üyeliği görüş yazısı;

Sayfa 1;

İLKSAN üyeliği

Sayfa 2;

İLKSAN görüş yazısı

İLKSAN üyeliği hakkında Devlet Personel Başkanlığının gönderdiği görüş yazısında "Anayasa mali ve sosyal haklara ilişkin toplu sözleşme hükümlerinin saklı olduğunu belirtmiştir. Dolayısıyla memurların ve diğer kamu görevlilerinin mali ve sosyal hakları kapsamına giren hususlarda toplu sözleşme hükümleriyle düzenleme yapılabileceği hususunda kuşku bulunmamaktadır." ifadelerine yer verilirken "Anayasa ve 4688 sayılı Kanunda toplu sözleşmenin kesin olduğu belirtilmiştir. Toplu sözleşmenin kesin olması dolayısıyla ilgili tüm kamu idarelerini bağlayan ve uygulanması zorunlu bir hukuk kuralı niteliği taşımaktadır." denildi.


Devlet Personel Başkanlığı görüş yazısı kapsamında belirtilen hükümler ve açıklamalar çerçevesinde 4. Dönem Toplu Sözleşme hükümlerinin yürürlükte olduğu süre boyunca uygulanması gerektiği mütalaa edilmiştir.


[haber id="26336"]

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.