İstanbul'da 21 Eylül Hazırlığı Sürüyor

Öğrenciler yaklaşık 6 aylık bir sürenin ardından yeniden okullarına kavuşacak olmanın heyecanını yaşarken, İstanbul'daki okullarda Kovid-19 tedbirleri kapsamında hummalı çalışmalar yürütülüyor

MEB Haber 25.08.2020, 15:19
İstanbul'da 21 Eylül Hazırlığı Sürüyor

 İstanbul'daki okullar, uzaktan eğitim sürecinin ardından yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında belirli kademelerde yüz yüze eğitimin başlayacağı 2020-2021 eğitim öğretim yılına hazırlanıyor.

Yeni eğitim öğretim yılı için ders zilinin çalmasına sayılı günler kaldı. Okullar, 31 Ağustos'ta uzaktan eğitime başlayacak, belirli kademelerde ise 21 Eylül'de yüz yüze eğitime geçilmesi planlanıyor.

Öğrenciler yaklaşık 6 aylık bir sürenin ardından yeniden okullarına kavuşacak olmanın heyecanını yaşarken, İstanbul'daki okullarda Kovid-19 tedbirleri kapsamında hummalı hazırlık çalışmaları yürütülüyor.

Anadolu Ajansı (AA) ekibi, bu kapsamda "Okulum Temiz" belgesi alan Başakşehir Mehmet Emin Saraç Anadolu İmam Hatip Lisesi'ndeki yeni döneme hazırlık çalışmalarını görüntüledi.


Okulun giriş kapısından itibaren alınan tedbirler dikkati çekti. Öğrenciler ve ziyaretçiler, güvenlik görevlileri tarafından ateşi ölçülerek içeri alınırken, ziyaretçilerin isimleri kaydedilecek.

Okul binasının giriş kapısında bulunan hijyen paspasında ayakkabılarını temizleyerek içeri giren öğrencilere, maskelerini çıkarıp ellerini dezenfekte etmelerinin ardından yeni maske verilecek.

- Sıraların üzerine öğrencilerin isimleri yazılacak

Yeni eğitim öğretim dönemi için sınıflarda da birçok önlem alınmış durumda. Sıralar sosyal mesafeye göre dizilirken, her öğrencinin oturacağı sırada ismi yazılacak, öğrenciler sadece kendi sıralarına oturabilecek.

Okulun birçok yerinde dezenfektan noktaları bulundurulurken, özellikle öğrencilerin yoğunluk oluşturabileceği okul ve sınıf giriş noktalarına da 1,5 metrelik sosyal mesafeye uyulması konusunda uyarıcı etiketler yapıştırıldı.


Okulun koridorlarına, sınıflarına, tuvaletlerine, öğretmen odası ve toplantı odası gibi birçok yerin görünür noktalarına ise Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan Kovid-19 tedbirleriyle ilgili bilgilendirici afişlerin asıldığı görüldü.

Bu arada özellikle 8. ve 12. sınıf öğrencilerinin katıldığı destekleme ve yetiştirme kurslarının sağlık tedbirlerine titizlikle uyularak gerçekleştirildiği görüldü.

- Yüz yüze eğitim öncesi "Okulum Temiz" sertifikası almak için titiz çalışma

Öte yandan İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okullar, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Türk Standartları Enstitüsü (TSE) arasında imzalanan "Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyonu Önleme İş Birliği Protokolü" kapsamında yüz yüze eğitime geçmeden önce "Okulum Temiz" sertifikası almak için hassasiyet ve titizlikle çalışıyorlar.

İstanbul'daki tüm okul yöneticileri, okulların hijyen noktasında istenilen standartlara ulaşmasını amaçlayan uygulama kapsamındaki gerekli eğitim süreçlerini tamamladılar.

Yaptıkları çalışmalarla ilgili belge ve dokümanları MEB'in Merkez İş Yeri Sağlık ve Güvenliği Birimi'nin internet sitesindeki başvuru portalına yükleyen okullar için Kovid-19 Eylem Planı hazırlanacak. Birçok hususu içeren bu çatı plan, yılın 12 ayını kapsayacak içerikte olacak. Plana, okullarda sosyal mesafe, hijyen şartları ve teması azaltmak gibi standart salgın tedbirlerinin yanında izolasyon odalarıyla ilgili prosedürler de yüklenecek.

Sertifika için başvuran ve belirlenen standartları yerine getiren okullar, MEB'in belirlediği denetmenlerce incelendikten sonra bir yıl geçerliliği olan "Okulum Temiz" sertifikasını almaya hak kazanacak. Sertifika alan okullarda fiziki teması azaltmak için öğrenciler tahtaya yazı yazarken kendi kalemini kullanacak, okuldaki çöp kovaları pedallı, tuvaletlerdeki ışıklar sensörlü hale getirilecek. Ayrıca temizlik saatleri 2 saatte bir olacak şekilde sıklaştırılacak.

- "21 Eylül'de okullarımızı açmak için hazırlıklarımız devam ediyor"

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hiçbir şeyin yüz yüze eğitimin yerini tutmadığını ancak öğrencilerin eğitim yaşamlarından kopmamaları için Türkiye'de ilk vakanın görülmesinin ardından uzaktan eğitimin başladığını ve bu sürecin başarılı bir şekilde yürütüldüğünü ifade etti.

Uzaktan eğitim çalışmalarıyla destekleme ve yetiştirme kurslarının da belli sınıflar düzeyinde başladığını aktaran Yazıcı, derslerde kopukluk olmaması için çok yönlü önlemlerin alındığını belirtti.


Yeni dönem için gerekli hazırlıkların sürdüğünü ve bugün itibarıyla öğretmenlerin okullarda görevlerine başladığını dile getiren Yazıcı, "Seminer dönemi çalışmalarını gerçekleştirecekler. Öğretmenlerimiz, öğrencileri için uzaktan eğitim çalışmalarını tekrar gözden geçirecekler. Öğretmen ve zümre kurulları yapılacak. Bir yandan sorumluluk sınavı ve telafi uygulamalarımız devam edecek. Nihai amacımız 21 Eylül'de okullarımızı açmak. Bu yönde hazırlıklarımız devam ediyor." diye konuştu.

- "Hijyen şartları sağlayan bütün okullar 'Okulum Temiz' belgesi alacak"

MEB'in Türkiye genelindeki okullarda hijyen standardını ortaya koymak için TSE ile iş birliğinde hazırladığı "Eğitim Kurumlarındaki Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi, Enfeksiyonu Önleme ve Kontrol Kılavuzu" kapsamında İstanbul'daki okullarda çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Yazıcı, şöyle devam etti:

"Her okulumuzda benzer koşulları sağlamak için çalışmalarımız var. 'Okulum Temiz' belgelendirme sistemi de bunu içeriyor. Şu anda bütün okullarımız bu çalışmanın içindeler. Bunun ön hazırlığı olarak MEB, iş sağlığı uzmanlarına eğitimler verdi. Yaklaşık 2 bin denetim elemanı belirlendi. İstanbul'da bu kapsamda okul yöneticilerimizin ve öğretmenlerimizin eğitimlerini planladık. Bu süreçte öğretmenlerimiz olmadığı için öncelikle okul müdürlerinin ve müdür yardımcılarının eğitimini gerçekleştirdik. Bu bağlamda okul müdürlüklerimiz sistem üzerinden başvurularını yapıyorlar. Kontrol kılavuzu kapsamındaki bilgilerden yararlanıyorlar. Sistem kendi içerisinde ana başlık üzerinden öz değerlendirmeden okullardaki risk yönetimine kadar bütün hususların masa başından başvurusunu gerektiriyor. Başvurudan sonra iş sağlığı ve güvenliği ile periyodik kontrol uzmanları okullarda şartların sağlanıp sağlanmadığını bizzat yerinde görecekler. Şartları sağlayan bütün okullar 'Okulum Temiz' belgesi alacak."

- Belge vermeden önce okullar denetlenecek

Bu kapsamda hazırlıklarını tamamlayan özel okullara ise TSE uzmanları tarafından yerinde incelendikten sonra sertifika verileceğine işaret eden Yazıcı, "(Okulum Temiz) belgesi alabilmek için her alandaki hijyen şartlarının sağlanması gerekiyor. Okulun girişinden bahçe düzenlemelerine, derslik sistemindeki uygulamalardan yatakhane düzenlerine, Sağlık Bakanlığı'nın 14 kuralı ile maske, mesafe ve temizlik kurallarının uygulanmasını gerektiriyor. Kuralların hepsini İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak en iyi şekilde uygulayacağız." dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, "Okulum Temiz" belgesi almak için İstanbul'daki okulların başvuru yaptığını, eş zamanlı olarak da okulların denetimlerinin gerçekleştirildiğini söyledi.

Sınıf büyüklüklerine göre derslik standardı içerisinde sosyal mesafenin istenen düzeyde sağlanması için sınırlama getirileceğini belirten Yazıcı, "Bakanlığımız hem sınıfların hem de ders saatlerinin seyreltilmesi için çalışmalar yapıyor. Her şey çocuklarımızın, öğretmenlerimizin ve okullardaki çalışanlarımızın sağlığı noktasında kurgulandı." ifadesini kullandı.

Yazıcı, 21 Eylül'de başlayacak yüz yüze eğitim öncesi vatandaşlara, "Sadece okulların, öğrencilerin, öğretmenlerin veya velilerin değil, toplum olarak hepimizin aynı hassasiyet içerisinde, temelledirdiğimiz şekilde temizliğe, maske kulanımına ve mesafeye uymamız halinde çok daha iyi bir tablonun ortaya çıkacağını ve çocuklarımızın bir an önce döneceğine inanıyoruz. Bunun için herkes üzerine düşeni yapmalı." çağrısında bulundu.

- Öğrencilere "destekleme ve yetiştirme kurslarına başvuru" uyarısı

Destekleme ve yetiştirme kurslarının 31 Ağustos'ta başlayacağına değinen Yazıcı, şu bilgileri verdi:

"Şu anda 26-30 Ağustos tarihleri arasında 8. ve 12. sınıf öğrencilerimiz sistem üzerinden e-okul ya da e-devlet şifreleriyle başvurularını yapacaklar. Öğretmen ve ders seçimini de kendileri yapacaklar. Açıköğretim öğrencilerimiz de aynı kurslardan yararlanabiliyor. Onlar da açıköğretim veya e-devlet şifreleriyle başvurabilecekler. E-kurs merkezi olarak belirlenmiş bütün okullar üzerinden başvuru kabul ediliyor. 12. sınıftan mezun olan öğrenciler için ise Halk Eğitim Merkezleri kanalıyla bu kurslarımız yapılacak. Onlar için de sistem ya tek kullanımlık şifre oluşturuyor ya da e-devlet şifreleriyle başvurabiliyor. Bu şekilde 8. ve 12. sınıf öğrencilerimiz 6 Haziran 2021'e kadar destekleme ve yetiştirme kurslarımızdan yararlanabilecekler."

LGS kapsamındaki yerleşmeye esas ikinci nakil süreçlerinin tamamlandığını anımsatan Yazıcı, tercihleri doğrultusunda hiçbir okula yerleşemeyen öğrencileri, 26 Ağustos'ta kadar ilçe milli eğitim müdürlüklerindeki yerleştirme komisyonlarına başvurmaları konusunda uyardı.

AA

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 14 Mayıs 2021
İmsak 05:12
Güneş 06:42
Öğle 13:45
İkindi 17:32
Akşam 20:37
Yatsı 21:57
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 39 81
2. Galatasaray 39 81
3. Fenerbahçe 39 79
4. Trabzonspor 39 68
5. Sivasspor 39 62
6. Hatayspor 39 61
7. Alanyaspor 39 57
8. Karagümrük 39 57
9. Gaziantep FK 39 55
10. Göztepe 39 51
11. Konyaspor 39 49
12. Rizespor 39 48
13. Kasımpaşa 39 46
14. Malatyaspor 39 45
15. Başakşehir 39 45
16. Antalyaspor 39 43
17. Kayserispor 39 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 39 38
20. Gençlerbirliği 39 38
21. Denizlispor 39 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 35 80
2. M. United 36 70
3. Leicester City 36 66
4. Chelsea 36 64
5. Liverpool 35 60
6. West Ham 35 58
7. Tottenham 35 56
8. Everton 35 56
9. Arsenal 36 55
10. Leeds United 35 50
11. Aston Villa 35 49
12. Wolverhampton 35 45
13. Crystal Palace 35 41
14. Southampton 35 40
15. Burnley 35 39
16. Newcastle 35 39
17. Brighton 35 37
18. Fulham 35 27
19. West Bromwich 35 26
20. Sheffield United 35 17
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 36 80
2. Real Madrid 36 78
3. Barcelona 36 76
4. Sevilla 36 74
5. Real Sociedad 36 56
6. Real Betis 36 55
7. Villarreal 36 55
8. Celta de Vigo 36 50
9. Athletic Bilbao 36 46
10. Granada 36 45
11. Osasuna 36 44
12. Cádiz 36 43
13. Levante 36 40
14. Valencia 36 39
15. Deportivo Alaves 36 35
16. Getafe 36 34
17. Huesca 36 33
18. Real Valladolid 36 31
19. Elche 36 30
20. Eibar 36 30