Kreşte çocuklara şiddet: 2 öğretmen, 5 yönetici görevden alındı

Kreşte çocuklara şiddet: 2 öğretmen, 5 yönetici görevden alındı

Kreşte çocuklara şiddet: 2 öğretmen, 5 yönetici görevden alındı

DUVAR - Tekirdağ'ın Kapaklı ilçesinde bulunan ÇOSB Kreş ve Gündüz Bakım Evi'ne çocuklarını gönderen velilerden biri, çocuğunun davranışlarından şüphelenerek okuldaki kamera kayıtlarının izlenmesini talep etti ancak yönetim tarafından reddedildi. Savcılığa taşınan olay sonrası ortaya çıkan görüntülerde çocuklara şiddet uygulandığı belirlendi.

İki öğretmen ve beş idareci görevinden uzaklaştırılarak haklarında soruşturma açıldı.

SAVCILIK İNCELEME BAŞLATTI

DHA'da yer alan habere göre olay, temmuz ayında Kapaklı’da, ÇOSB Kreş ve Gündüz Bakım Evi'nde meydana geldi. Anne E.E., evde kızı D.E.’nin oynadığı bebeğini ellerini arkadan bağlayıp uyutması üzerine şüphelendi. Annesinin bunu neden yaptığını sorduğu D.E., kreşte uyumayan çocukları öğretmenlerinin bağlayarak uyuttuğunu söyledi. Bunun üzerine E.E., bağlayan öğretmenlerin isimlerini kızından öğrendi, diğer velilerle irtibata geçti.

E.E., 250 öğrencisi bulunan kreş yönetimi ile görüşmek istedi. Olumlu talep alamayan veliler, bu yılın haziran, temmuz ve ağustos ayına ait güvenlik kamerası görüntülerinin kayıtlarının incelenmesini istedi. Bu talebi de kabul etmeyen kreş yönetimi, yedi çocuğun kreşle ilişkisini kesip, ailelerine durumu mail ile bildirdi.

Velilerin suç duyurusunda bulunması üzerine Çerkezköy Cumhuriyet Başsavcılığı, konuyla ilgili inceleme başlattı. Savcılık kamera kayıtlarına el koyarak, incelemeye aldı. Görüntülerde, çocuklara kötü davranıldığı ve şiddet uygulandığı ortaya çıktı.

VELİLERE MESAJ GÖNDERİLDİ

Görüntülerin incelenmesinin ardından yedi veli, öğretmenler, S.M. ve B.Y. ile kreş idarecileri hakkında suç duyurusunda bulundu. Çerkezköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nın konuya ilişkin soruşturması sürerken, kreş yönetimi, olayın duyulmasının ardından iki öğretmenin görevine son verdi.

Velilerin cep telefonlarına kreşten gönderilen mesajlarda ise, “Sevgili velilerimiz. Görüntüleri üzüntüyle izlemiş bulunmaktayız. Bahse konu öğretmenlerimizin işine son verilmiştir. Hukuki süreç başlamıştır, konuyla ilgili detaylı açıklama üst yönetim tarafından yapılacaktır” denildi.

ÇOSB yönetiminden konuya ilişkin yazılı açıklama da yapıldı. Açıklamada, “Görüntülerdeki konu, yargıya intikal ettirilmiş olup, bölge müdürlüğümüz tarafından söz konusu çalışanların, işine son verilerek idari tahkikata başlanmış olup, tahkikat devam etmektedir. Kreşimizdeki diğer çocuklarımızın ve velilerimizin etkilenmemesi için büyük bir titizlikle üzerinde durduğumuz konuyla ilgili kişiler hakkında idari gerekli işlemlerin yapılacağını ve yargılama sürecinin takipçisi olacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız” ifadelerine yer verildi.

'YÖNETİCİLER BU ŞİDDETE AYLARCA NEDEN SESSİZ KALDI?'

Çocuklara şiddet uyguladığı belirtilen 2 öğretmenin ardından kreşin 5 yöneticisi de görevlerinden alınıp, haklarında soruşturma başlatıldı. ÇOBS yönetiminden yapılan açıklamada, “Bölge müdürlüğümüz bünyesinde faaliyet gösteren Özel ÇOSB Kreş ve Gündüz Bakımevimiz hakkında basında yayınlanan görüntülerle ilgili olarak yönetimimizin aldığı karar doğrultusunda kreş idarecilerinin görevlerine son verilmiştir. Kamuoyuna duyurulur” denildi.

Öte yandan kreşe giden eden veliler, çocuklarını almak istediklerini dile getirip, yöneticilerle tartıştı. Olaya sert tepki gösteren veliler, aylardır süren şiddete karşı neden önlem alınmadığını sordu. Velilerden biri, yöneticilerin güvenlik kameralarını izlememesine de tepki gösterip, “Yöneticiler bu şiddete karşı aylarca neden sessiz kaldı, izlemiyorsanız niye kreşte kameralar var?” dedi.

Veliler, tepki göstermelerinin ardından çocuklarını alarak kreşten ayrıldı. (HABER MERKEZİ)

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.