Liselerde Sorumluluk Sınavları Ne Zaman Yapılacak? MEB Açıkladı

Liselerde Sorumluluk Sınavları Ne Zaman Yapılacak? MEB Açıkladı

Milli Eğitim Bakanlığı Yayınladığı Haberde Liselerdeki Sorumluluk Sınavlarının Ne Zaman Yapılacağını Açıkladı.

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi sebebiyle ülkemizde de okullar kapanmış uzaktan eğitim sürecine başlanmıştı. Milli Eğitim Bakanlığı açıkladığı kararda öğrencilerin 1.dönem aldığı notların geçerli olduğunu 2.dönem telafi derslerinin de ileri bir zamanda yapılmasını açıklamıştı.

Öğrenciler 1.dönem derslerinden notları ne olursa olsun sorumlu olarak geçecekti. 1.Dönem zayıfları olan öğrencilerin sorumluluk sınavlarına ne zaman gireceği belirsizdi.

Milli Eğitim Bakanlığı yaptığı açıklamada sorumluluk sınavlarının ne zaman yapılacağını açıkladı. Açıklamada şu bilgilere yer verildi:

2019-2020 eğitim ve öğretim yılında sorumlu geçilen derslerini kapsayacak şekilde yapılacak sorumluluk sınavlarına 9, 10, 11 ve 12'inci sınıf öğrencileri ile hazırlık sınıfında öğrenim gören öğrenciler katılabilecek.

Ortaöğretim Genel Müdürlüğü tarafından illere gönderilen yazıya göre, tüm derslerden başarılı olan öğrenciler ile başarısız dersleri bulunanlardan yıl sonu başarı puanı en az 50 olan öğrenciler sınıfını doğrudan sınıf geçecek.

Alt sınıflar da dahil, başarısız ders sayısı toplamına bakılmaksızın doğrudan sınıfını geçemeyen öğrenciler ise baraj, ders ayrımı yapılmaksızın sorumlu olarak bir üst sınıfa geçecek.

Sınavlar, öğrenci ve velilere duyurulup okul yönetimlerince gerekli tedbirler alınarak 22-30 Haziran'da gerçekleştirilecek.

Öğrenciler, sınavlarda, 2019-2020 eğitim ve öğretim yılının derslerinden birinci döneme ait konu ve kazanımlardan sorumlu olacak.

Açıklamadan da anlaşılacağı üzere sorumluluk sınavları öğretmenlerin dönem sonu mesleki çalışmalarını yapacağı 22-30 Haziran tarihleri arasında yapılacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.