Mahmut Özer'den 29 Mayıs öğretmenlerin ek ders ücreti konulu Resmi Yazı

Mahmut Özer'den 29 Mayıs öğretmenlerin ek ders ücreti konulu Resmi Yazı

Mahmut Özer'den 29 Mayıs öğretmenlerin ek ders ücreti konulu Resmi Yazı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tüm öğretmenler ve yöneticileri ilgilendiren yeni resmi yazı gönderildi. Resmi yazı, 28 Mayıs'ın seçim günü olması ve 29 Mayıs'ta okulların eğitim öğretime tekrardan hazırlanabilmesi için tatil olmasından dolayı öğretmenlerin ve yöneticilerin ek ders ücreti konusunda ne olacağına dair bilgilendirmeler içeriyor.

Bilindiği gibi eğitim kurumları, 28 Mayıs 2023 Pazar günü yapılacak olan Cumhurbaşkanı Seçiminin İkinci Oylamasında asıl işlevlerinden farklı olarak seçmenlerin oy kullanmalarına imkân verecek şekilde hazırlanmaktadır. Seçimlerin özelliği nedeniyle oyların sayım işlemi akşam geç saatlerde bitmekte, bu durum da eğitim kurumlarının aynı gün içerisinde eğitim öğretime hazır hâle getirilmesini engellemektedir. Bu nedenle Bakanlığımıza bağlı eğitim kurumları, eğitim öğretime hazır hâle getirilmeleri bakımından 29 Mayıs 2023 Pazartesi günü tatil edilmiştir.

Diğer taraftan, 25.08.2021 tarihli ve 31579 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2022 ve 2023 yıllarını kapsayan 6. Dönem Toplu Sözleşmenin "Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmet Koluna İlişkin Toplu Sözleşme" bölümünün "Ders görevinin yapılmış sayılacağı haller" başlıklı 2'nci maddesinde; "(1) Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ders yılı içerisindeki iş günlerinde genel idari izinli olmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler ile öğrencilerin çeşitli nedenlerle sınıf veya okul bütünlüğünde izinli sayılmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar." hükmüne yer verilmiştir.

Bu hüküm doğrultusunda, Bakanlığımıza bağlı eğitim kurumlarında görev yapan yönetici ve öğretmenler, Cumhurbaşkanı Seçiminin İkinci Oylaması nedeniyle eğitim kurumlarının tatil edildiği 29 Mayıs 2023 Pazartesi günü üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılacaktır.

Bilgilerini ve gereğini rica ederim.

Mahmut ÖZER

Bakan

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum