Matematik,Fen ve Türkçe Yüz Yüze Tarih, Coğrafya Uzaktan Eğitimle İşlenecek Haberi Doğru Mu?

Matematik,Fen ve Türkçe Yüz Yüze Tarih, Coğrafya Uzaktan Eğitimle İşlenecek Haberi Doğru Mu?

Son günlerde tartışmalara yol açan bir haber gündeme geldi.

Bakan Selçuk'un Matematik, Türkçe ve Fen gibi temel derslerin okullarda yüz yüze alınacağı, Tarih,Coğrafya, Beden Eğitimi ve Hayat Bilgisi derslerinin de uzaktan eğitim şeklinde işleneceği söylentisi tartışmalara neden oldu. 

Peki gerçekten bakan böyle bir konuşma yaptı mı? 

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, CNN Türk'te yayımlanan "Tarafsız Bölge" programında Ahmet Hakan'ın sorularını yanıtlamıştı ve okulların açılması ve derslerin nasıl işleneceği konusunda ise şunlara yer verdi.

"Üzerinde çalıştığımız 4 senaryo var"

Bakan Ziya Selçuk, pandemi sürecinde eğitim sisteminin nasıl işleyeceğine yönelik 4 senaryo üzerinde çalıştıklarını anlattı. Bu senaryolardan birisinde okulların kısıtlamasız şekilde tamamen açık olması halinde neler yapılacağının ele alındığını belirten Selçuk, ikinci senaryoda okulların tamamen kapalı olduğunu, derslerin online olarak verilmeye devam edildiğini söyledi. Üçüncü senaryoyu, "Seyreltilmiş" olarak tanımlayan Selçuk, bu senaryoda okulun belirli günlerde açık olması, sınıf mevcudunun farklı günlerde sınıfa gelmesi, ders saatinin azaltılması, müfredatın seyreltilmesi, derslerin bir kısmının okulda, bir kısmının evde online olarak izlenebilmesi gibi alternatiflerin yer aldığını kaydetti.

Selçuk, dördüncü senaryonun ise sadece riskli illerde önlemlerin alınıp, kalanında kısıtlamasız sistemin uygulanması konusunun ele alındığını paylaştı. Bu senaryoların kesinleşmiş konular gibi algılanmamasını isteyen Bakan Selçuk, "Bu kesinleşmiş bir şey değil, bu bir senaryo. Biz her duruma hazırlıklıyız. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Kabine toplanacak, bütün bakanlıklar nasıl bu meseleye dört elle sahip çıkıyorsa Milli Eğitim de çıkıyor. Cumhurbaşkanımız bütün verileri gördükten sonra Kabine'de yaptığı tartışmalarla istişarelerle ortaya bir karar çıkıyor. Bu kararı biz toplumla 'Şunu yapacağız.' diye paylaşacağız, zamanı gelince." dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın resmi sitesindeki bu açıklamalara göre bu söylenti söz konusu değil. Seyreltilmiş modelde tüm branştaki öğretmenlerin hem derslerine girip hem de uzaktan eğitim şeklinde ders işlemesi kuvvetle muhtemel gözüküyor. Ancak bakanın da dediği gibi şu an için hiçbir senaryo kesinleşmiş değil. Okulların açılmasına yakın bir sürede bakanın resmi açıklamayı yapması bekleniyor.

ÖZEL HABER/ogretmenlericin.com

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.