MEB, Yazılı Sınavları İptal Etmeli!

MEB, Yazılı Sınavları İptal Etmeli!

Milli Eğitim Bakanlığı duyurmuş olduğu resmi yazıda ilk dönem için ilkokul hariç tüm öğrencilerin en az 1 yazılı sınav notunun olması gerektiğini belirtmişti. 1 sınav notunun yanısıra 1 de sözlü notu verilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı ilk dönem başlarken okula öğrenci gönderiminin zorunlu olmadığı ve ailelerin istedikleri takdirde dilekçe ile çocuklarını okula göndermeyebilecğini duyurmuştu ve İlk dönemde eğitimin büyük bir çoğunluğu vaka artışı sebebiyle uzaktan eğitim olarak yapıldı.

Bakanlık sınav yapılmasını istiyor ancak uzaktan eğitimle işlenen derslerin yüz yüze sınavla öğrenci başarısını ne kadar doğru bir şekilde ölçülebileceği de soru işareti.

Uzaktan eğitim sürecinde yurdun birçok yerinde birçok öğrenci maddi imkansızlıklar sebebiyle derslere giremedi. EBA ve Zoom'da işlenen derslere sadece maddi imkanı yeterli ailelerin öğrencileri katıldı. Bundan dolayı öğrenciler derslerden geri kaldılar. 

Ayrıca vaka sayılarının halen yüksek olduğu bu dönemde okullara gidecek öğrenci ve öğretmenlerle beraber bulaş riski artacak.

Aynı sınıfta sınava girecek öğrencilerin büyük bir risk altında olduğu bir gerçek bu konuda veliler de endişeli.

Özetle, sınavların yüzyüze yapılmasının; bulaş, ulaşım ve öğrenci başarısı açısından doğuracağı sorunlar ve endişeler var. Milli Eğitim Bakanlığının yüz yüze sınav kararından dönmesi, öğrencileri ve velilerinin endişesini giderecek bir açıklama yapması gerekmektedir.

ÖZEL HABER / ogretmenlericin.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.