Öğretmenler Salgın Bitmeden Okulların Açılmasını İstiyor Mu?

Öğretmenler Salgın Bitmeden Okulların Açılmasını İstiyor Mu?

Okulların Açılma Durumu Hala Netlik Kazanmamışken Öğretmenler Bu Konuda Ne Düşünüyor?

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Türkiye genelinde 2 bin 239 öğretmenle yaptığı 'Pandemi Koşullarında Eğitim' başlıklı araştırmanın sonucunu kamuoyuyla paylaştı.

Anketin sonucuna göre; katılımcıların çok büyük bir bölümü (yüzde 96,4), salgın sürerken eğitim öğretimin başlatılması halinde, kendi sağlığının ve ailesinin sağlığının tehdit altında olacağını düşünüyor.

Eğitimciler, kalabalık sınıf sorunu, okullardaki fiziki altyapı ve donanım eksiklikleri sürerken fiziki mesafe ve diğer tedbirlerin hayata geçirilmesinin mümkün olmadığını belirtti.

Ankete katılan eğitimcilerin tamamına yakını pandemi döneminde eğitime ayrılan bütçenin ve okulların ihtiyacı olan ödeneklerin arttırılması gerektiğini ifade etti. Eğitimde yaşanan öğretmen, yardımcı hizmetli gibi yetersizliklere vurgu yaptı.

Öğretmenler, pandeminin devam ettiği koşullarda eğitim öğretime başlamak, 18 milyon öğrenci ve 1 milyonu aşkın eğitimciyi salgının potansiyel hedefi haline getireceğini belirtti.

"MEB anketin sonucuna hareket etmeli"

Araştırmanın sonucuna ilişkin konuşan Eğitim-Sen Eğitim Sekreteri Özgür Bozdoğan, anketi her okuldan sadece bir öğretmenin doldurduğunu söyledi ve ekledi: 

Her okuldan bir öğretmenin katılması Türkiye’ye dağılım açısından önemli, Türkiye’deki bütün okullarda yaşanan gerçeği yansıttığı anlamına geliyor. Öğretmenler sadece  bireysel fikrini değil, bulunduğu okuldaki tüm gözlemlerini ele alarak anketi doldurdu”  dedi

"Öğretmenler okulların açılmasını riskli buluyor"
Ankete katılan öğretmenlerin neredeyse yüzde 100’nün okulların açılmasını riskli bulduğunu belirten Bozdoğan, şöyle devam etti: 

"Öğretmenler okullarda fiziki mesafenin korunması mümkün olmadığını söylüyor. Uzaktan eğitimin de yeterli olmadığını belirtiyorlar.  Ayrıca anket, personel ve bütçe ile ilgili nelerin yapılması ve nelerin yapılamaması gerektiği noktasında somut bilgiler içeriyor.  Aslında bu anketi Milli Eğitim Bakanı’nın kendisi yapmalıydı ancak bunu yapma ihtiyacı duymuyorlar. Şimdi Bakanlığa düşen bu veriler doğrultusunda bir planlama yapmaktır

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.