Okul Müdürleri Şube Müdürlerinden Fazla Maaş Alıyor; İşte Karşılaştırmalı Maaş Tablosu

Okul Müdürleri Şube Müdürlerinden Fazla Maaş Alıyor; İşte Karşılaştırmalı Maaş Tablosu

Okul Müdürleri Şube Müdürlerinden Fazla Maaş Alıyor; İşte Karşılaştırmalı Maaş Tablosu

Üst amirleri konumunda oldukları öğretmen, okul/kurum müdür yardımcısı ve okul/kurum müdürlerinden mevcut durumda bile ücret olarak düşük duruma gelmiştir.

Bunun temel sebeplerinden birisi ise 2012 yılından itibaren imzalanan toplu sözleşmelerdir. Kamu Görevlilerinin Geneline Yönelik Toplu Sözleşme hükümleri ile getirilen mali ve özlük hakların, hem öğretmen/okul yöneticilerini hem de şube müdürlerini kapsamasına rağmen; eğitim öğretim ve bilim hizmet koluna ilişkin toplu sözleşme hükümleri sadece öğretmen/yöneticileri kapsamaktadır.

2012 yılından bu tarafa yürürlüğe giren toplu sözleşme hükümleri ile Şube Müdürleri ile öğretmen/okul yöneticileri arasındaki ücret farkı kapanmış ve Şube Müdürleri bazı öğretmen ve çoğu okul yöneticisinden düşük ücret almaya başlamıştır.

Son olarak Öğretmenlik Meslek Kanunu ile getirilen uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik unvanlarının 01.01.2023 tarihinden itibaren kullanılmaya başlanması ile birlikte uzman öğretmen ve başöğretmen sıfatına haiz olan tüm öğretmenler, ek ders dahi almadan Şube Müdürlerinden fazla maaş almaya başlayacaktır. Ortaya çıkacak yeni maaşlar sorumluluk, iş yükü, görevde yükselme gibi kavramlar ile ücretler arasındaki dengesizliği daha da artıracaktır. Oysaki yukarıda da bahsedildiği gibi şube müdürleri “Görevde Yükselme” olarak bu unvana atanmaktadır.

Ayrılmak istediklerinde ise bir alt göreve dönebilmelerine imkân sağlayan bir düzenleme de bulunmamaktadır.

02/11/2011 tarihli ve 666 sayılı KHK ile eşit unvana eşit ücret adı altında düzenleme yapıldığı, bu düzenlemede şube müdürü ücretlerinde ise herhangi bir iyileştirme yapılmadığı, hiyerarşik kademeler arasındaki ücret dengesinin orantısız şekilde bozulduğu için bugün itibariyle idari kademenin en büyük kayba uğramış kesimi şube müdürleridir.

İŞTE O TABLO

adsiz-001.png

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

33 Yorum