Resmi Gazete'de Yayınlanan Müjde: Bursluluk Sınavı İçin Ek Kontenjan Düzenlemesi!

Resmi Gazete'de Yayınlanan Müjde: Bursluluk Sınavı İçin Ek Kontenjan Düzenlemesi!

Deprem Bölgeleri İçin İOKBS Düzenlemesi: Öğrencilere Yeni Fırsatlar! Milli Eğitim Bakanlığı, depremden etkilenen bölgelerdeki öğrencilere 30 bin ek kontenjan açtı. Öğrenciler, bu fırsatı kaçırmamalı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan "Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Resmi Okullarda Yatılılık, Bursluluk, Sosyal Yardımlar ve Okul Pansiyonları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik," ile deprem bölgelerinde yaşayan öğrencilere büyük bir destek sağlanıyor. 6 Şubat 2023'teki Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa'daki öğrenciler için İOKBS kapsamında 30 bin ilave kontenjan ayrılacak.

Bu kontenjan, 2022-2023 eğitim öğretim yılının birinci dönemini depremlerden etkilenen illerde tamamlayan öğrenciler için geçerli olacak. Yani bu öğrenciler, bu özel fırsattan yararlanabilecekler.

resmigazete2.jpg

Kontenjan Dağıtımı Nasıl Yapılacak?

Toplam kontenjanın yüzde 30'u ayrıldıktan sonra kalan kontenjan, 2023-2024 eğitim öğretim yılında geçerli olmak üzere dağıtılacak. Bu dağıtım süreci, adil bir şekilde gerçekleştirilecek ve deprem bölgelerinde yaşayan öğrencilere eşit fırsatlar sunulacak.

Diğer İllerde de Burs Olanakları Artıyor

Bu yeni düzenleme sadece deprem bölgelerindeki öğrencilere değil, aynı zamanda diğer illerdeki öğrencilere de avantajlar sunuyor. Bakanlık yetkililerine göre, son düzenleme ile depremden etkilenen 11 il için ayrılan 30 bin kontenjan dışındaki 70 bin öğrenci, kalan 70 ile dağıtılacağı için bu eğitim öğretim yılında burslardan faydalanacak öğrenci sayısı da artacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.