Salgın Sürerse Okullar Eylül'de Açılmayabilir

Salgın Sürerse Okullar Eylül'de Açılmayabilir

Covid-19 tehlikesi geçmiş değil... Okulların eylülde açılma durumu askıya alınabilir.

 Çin Halk Cumhuriyeti'nin Vuhan kentinde ortaya çıkan ve aylardır aralarında Türkiye'nin de bulunduğu bir çok ülkeyi kasıp kavuran yeni tip koronavirüs salgını sebebiyle geçtiğimiz aylarda sıkı önlemler alınmış ve uygulanmıştı.

 Zaman içerisinde vaka sayılarının azalması ve stabil seyretmesi dolayısıyla kademeli olarak bazı sektörlerde açılışlar gerçekleştirilmiş, yavaş yavaş normalleşme sürecini de beraberinde getirmiştir. Salgın için hiç şüphesiz en tehlikeli ortamlar okul ve benzeri yerler olarak tespit edilmiştir.

 Normalleşme süreci sürerken Milli Eğitim Bakanlığı 31 Ağustos'ta okulların açılacağını ve 3 haftalık yüz yüze telafi eğitimi yapılacağını açıkladı. Öte yandan günlük ortalama 1000 vaka ve 20-40 arası ölüm gerçekleşiyor. Bu sayıların artması durumunda ise okulların açılış tarihlerinin erteleneceği tahmin ediliyor.

 Yaz döneminde tekrar ikinci bir dalga olması durumunda vaka sayıları günlük 5 bin ve ölüm sayıları günlük 100'ün üzerine çıkması ihtimaline dayanarak okulların eylül ayında açılmayacağı tahmin ediliyor. Okullarla ilgili karar, süreç içerisinde vaka sayıları ve bilim kurulu tavsiyeleri ile değişebilir.

 Ogretmenlericin.com - Özel Haber

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.