Selçuk’tan Meslek Lisesi Öğrencilere ‘Sizin İçin Her Türlü Katkıya Hazırız’

Selçuk’tan Meslek Lisesi Öğrencilere ‘Sizin İçin Her Türlü Katkıya Hazırız’

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 51. TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması'nda dereceye giren 178 öğrenci ve danışman öğretmenleri ile bir araya geldi.

Günlük hayattaki sorunları çözmek için bilimsel çalışmalar ortaya koyan öğrencilerin kuracağı geleceğin aslında Türkiye Cumhuriyeti'nin geleceği olduğunu belirten Bakan Selçuk, "Lise öğrencilerimizin bu ülkenin geleceğini tasarlayan projelere kafa yorması, özgün fikirlerin peşinden koşması bizim için çok çok önemli. Bu tür çalışmalar sizi sadece bir yarışmaya hazırlamıyor, sizi hayat disiplinine, gelecekte bir mesleğe hazırlıyor. Sizler için her türlü katkıyı sağlamaya hazırız." diye konuştu.

51. TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması'na başvuran 15 bin 273 çalışmadan 105'i finalde derece aldı. Bu projelerin sahibi olan 178 öğrenci ve danışman öğretmenleri video konferansta Ziya Öğretmen ile buluştu. Dijital buluşmaya TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal da katıldı. Liselilerin çabalarının kendileri için çok önemli olduğunu belirten Mandal, "Bütün arkadaşlarımız bir sorun çözmek için varım dediler. Bunu gerçekleştirmek için bir takım teknolojileri kullandılar. Yeni bir beceri kazanmak ve sorun çözen bir birey olmak istiyorum diyen arkadaşlarımızı tebrik ediyorum." diye konuştu.

Gençlerin ortaya koyduğu projelerde öğrencilerin, öğretmenleri ve ailelerinin çok büyük emeği olduğunu belirten Bakan Selçuk, "Lise öğrencilerimizin bu ülkenin geleceğini tasarlayan projelere kafa yorması, özgün fikirlerin peşinden koşması bizim için çok çok önemli. Bu çabalar maraton koşu gibi uzun soluklu... Bu tür çalışmalar sizi sadece bir yarışmaya hazırlamıyor, sizi hayat disiplinine, gelecekte bir mesleğe hazırlıyor, dünya standartlarında iş yapabilmeye hazırlıyor. Çalışmalarınızın geliştirilebilmesi için her türlü katkıyı sağlamaya hazırız. Sizin önünüzdeki gelecek aslında Türkiye Cumhuriyeti'nin geleceği..." dedi.

Kimi inciri yapay zeka ile buluşturdu kimi anneannesi için elektronik ilaç kullanım asistanı geliştirdi...

Toplantıda öğrenciler projelerini Ziya Öğretmen'e anlattı. Yazılım konusunda yapay zekâ tematik alanı Türkiye Birincisi Aydın Fen Lisesi öğrencisi Umut Eren, yaşadıkları kentin en önemli ürünü incirin kalite sınıflaması için geliştirdikleri projeden söz etti. Eren, "Yapay zekâ tekniklerinden derin öğrenme prensipleri kullanılarak Aydın kuru incirinin kalite sınıflamasını yaptık. Bir prototip geliştirdik. Bu projeyi üretime kazandırmak istiyoruz." dedi. Bakan Selçuk da Eren ve tüm öğrencilere "her türlü desteğe hazırız" mesajını yineledi. Fizik alanında Türkiye Birincisi Malatya BİLSEM öğrencisi Feridun Balaban'ın projesi, güneş panellerinin verimliliğini artırmak üzerineydi. İstanbul Özel Çekmeköy Nazmi Arıkan Fen Bilimleri Anadolu Lisesi öğrencisi Buğra Erginal'ın projesi sağlık teknolojileri alanında Türkiye ikinciliği elde etmişti. Erginal, anneannesinin ilaç kullanımında yaşadığı sorunları çözmek için tüm görme engelli ve Alzheimer hastaları için geliştirdiği elektronik ilaç kullanım asistanını tanıttı.

Kimya alanında Türkiye birincisi olan Filiz İpek Oktay, antibakteriyel özelliği olan seramik saklama kapları tasarlayarak ürünlerin raf ömrünü uzatan projesini anlattı. Kocaeli Özel Enka Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinden Dilay Dal'ın projesi ise yürüme yeteneğini kaybetmiş bireylerin fizik tedavisinde yeni bir alternatif oluşturuyordu. Dal, tasarladıkları proje ile insanların yeniden yürüyebilmesinin sağlanabileceğini dile getirdi. Bu projelerin yanı sıra Coğrafya, Psikoloji, Değerler Eğitimi gibi alanlarda ödüle layık görülen çalışmalar da vardı. Bakan Selçuk tüm öğrencileri dikkatle dinledi. Anlatılan projelerin kendisini çok heyecanlandırdığını belirten Selçuk, "İhtiyacı olan insanlara çözüm üretmeniz çok önemli. Sizler inşallah dünya çapında işlere imza atacaksınız. Biz de her zaman hem desteğimizle hem duyduğumuz gururla yanında olacağız." diye konuştu.

Zuhal Öğretmen duygulu dakikalar yaşattı

Öğrencilerin yanı sıra toplantıya katılanlar arasında ödül alan projelerin danışmanı olan öğretmenler de vardı. 40 yıl 8 aylık meslek hayatını toplantı günü noktalayan Zuhal Süldür Isparta'dan bağlandı. Süldür, toplantıdan az önce emeklilik dilekçesini verdiğini, mesleğinin son gününde Bakan Selçuk ile yaptığı görüşmenin de özel bir anı olacağını belirtti. Bakan Selçuk da Süldür'e "Sizi böyle bir günde misafir ettiğimiz ve bu vesileyle bize öğrencilerinize adadığınız bu 40 yıl için teşekkür fırsatı sunmanızdan dolayı çok büyük memnuniyet duydum." dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.