Sözleşmeli Öğretmenler Meclisten 2+1 Sözünün Tutulmasını İstiyor

Sözleşmeli Öğretmenler Meclisten 2+1 Sözünün Tutulmasını İstiyor

Sözleşmeli Öğretmenler 3+1 Olan Zorunlu Hizmet Süresinin 2+1 Şeklinde Güncelleneceğinin Sözünün Tutulmasını İstiyor

2016 yılından itibaren öğretmen atamaları sözleşmeli atama olarak yapılmaya başlanmıştı. Son düzenlemeden önce atanan sözleşmeli öğretmenler atandıkları okullarda 4 yıl görev yapma zorunluluğuna tabi tutuluyordu ve 4 seneyi tamamladıkları halinde kadroya geçirileceklerdi. Sonraki 2 sene ise atandıkları il içerinde başka bir okula tayin isteyebiliyorlardı. İl dışı tayin isteyebilmeleri için 6 sene beklemek zorundaydılar.

Geçtiğimiz sene ise yeni bir düzenleme gelerek sözleşmeli öğretmenlik 4+2’den 3+1’e düşürüldü. Atanılan okulda 3 sene görevi tamamlayan öğretmenler kadroya geçtikleri için il içi ya da eş durumu tayininden faydalanıyorlardı. Toplamda 4 yıl sonra ise il dışı tayin hakkına sahip oluyorlardı.

Sözleşmeli öğretmenler 3+1 süresinin 2+1 yıla indirilmesini talep ediyorlar. Özellikle evli ve çocuklarından uzak kalan öğretmenler için son derece önemli bir konu olduğu aşikar.

Sözleşmeli öğretmeler dün gece twitterda bu konuda tag çalışması yaptılar ve 2+1 sözünün tutulmasını meclisten istediler.

Hamza Aydoğdu Bu Konu Hakkında Ne Demişti?

Sözleşmeli öğretmenlik zorunlu hizmet süresinin 2+1’e düşürülecek mi sorusuna şimdiki Aksaray Valisi o zamanın MEB Personel Genel Müdürü Hamza Aydoğdu şu cevabı vermişti.

''Zaten 4+2 den yeni düşürüldü. Bu süreçte 2+1 mümkün görünmüyor. 8 ay önce kanunla 4+2 den 3+1 düşürüldü uzun süre diye. Şimdi 2+1 e indirdiğinde her şey anlamını yitirir. Fakat sayın bakanımıza bu 3 yıl olayını hatırlatacağım. Ben de bu konu üzerinde duracağım arkadaşlar. İnşallah bir sonuç alırız.''

ÖZEL HABER/ogretmenlericin.com

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

2 Yorum