Telafi Eğitimlerin Zamanı ve Okulların Açılma Takvimi Değişti Mi?

Telafi Eğitimlerin Zamanı ve Okulların Açılma Takvimi Değişti Mi?

Okullar Ne Zaman Açılacak? Telafi Eğitimi Ne Zaman Yapılacak? Yazın Telafi Eğitimi Var Mı?

Okullar Ne Zaman Açılacak? Telafi Eğitimi Ne Zaman Yapılacak? Yazın Telafi Eğitimi Var Mı? Detaylar haberimizde.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Eğitim-Öğretimi bu sene için kapattıklarını açıklamıştı. Yeni sezonun Eylül ayında başlayacağının açıklanmasının ardından gözler telafi eğitimine çevrildi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk konuyla ilgili 19 Haziran'a kadar uzaktan eğitim sürecinin devam edeceğini ve telafi eğitimi ile ilgili tarihlerin ve detayların ayrıca paylaşılacağını söyledi. Uzaktan Eğitim süreci 19 Haziran'da sona erecek. 19 Haziran tarihine kadar uzaktan eğitim süreci devam edecek. Özel okullar için Genel Müdür Muammer Yıldız'dan önemli açıklama geldi. 15 Ağustos'tan sonra özel okullar açılıyor. Özel okullar kendi planladıkları takvime göre telafi eğitimleri planlayarak Meb'e bildirecekler. Öte yandan devlet okulları için de telafi eğitimi takvimi ilan edildi.

Telafi Eğitimi Yapılacak Mı? Ne Zaman Yapılacak?

Uzaktan eğitim sürecini 19 Haziran Cuma günü tamamlamaya hazırlanan Milli Eğitim Bakanlığı, resmi eğitim ve öğretim kurumları için yüz yüze telafi, tamamlama ve uyum eğitimi takvimini açıkladı.


 
31 Ağustos Pazartesi günü başlayacak olan eğitimler üç hafta sürecek. Telafi eğitiminin mutlaka yapılması gerektiği eğitim uzmanlarınca dile getiriliyor. Öğrencilerde Mart, Nisan ve Mayıs aylarında yaşanan müfredat boşluğunun ileriye dönük akademik sıkıntıları beraberinde getirebileceği ve bu nedenle mutlaka hızlandırılmış bile olsa telafi eğitiminin yapılması gerektiğinin altı çiziliyor. Bakan Ziya Selçuk telafi eğitimi ile ilgili olarak daha önce yaptığı bir açıklamada, eğer okullar bu sezon açılmazsa telafi eğitimi için yeni eğitim öğretim yılının başladığı ayları düşündüklerini ve bu tarihlerde söz konusu telafi eğitiminin gerçekleştirileceğini aktarmıştı.
 Özel Okulların Telafi Eğitimi Tarihleri Belli Oldu

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Yıldız: ''Yüz yüze telafi eğitim, özel okullarda 15 Ağustos 2020'den sonra başlayacak olup Ağustos ve Eylül aylarında toplam süresi en az üç hafta olacak şekilde düzenlenecek. Telafi eğitimi yapacak özel okullar eğitimin zamanı ve süresini il/ilçe milli eğitim müdürlüklerine bildirecek.'' şeklinde konuştu. TBMM'den geçen kanunda yazın telafi eğitimi yapılmasının yolu açılmıştı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk bu konuda yöneltilen sorulara, 'TBMM’de kabul edilen telafi eğitimi düzenlemesi kısmi ve hızlandırılmış bir telafi sürecini tanımlamaktadır. Dönemin bütün bir şekilde tekrarı veya yaz tatilinin ortadan kalkması söz konusu bile değildir. Çocuklarımızın yaz tatilini doyasıya yaşamasını ümit ediyoruz.' şeklinde yanıt vermişti. Peki telafi eğitimi ne zaman yapılacak? Okullar Eylül'den önce mi açılığ telafi eğitimi için zaman ayrılacak? Yoksa yaz aylarında hızlandırılmış bir telafi eğitimle mi bu eksik kapatılacak? Bu sorular henüz kesin tarihlerle cevabını bulmuş değil. Tabi burada coronavirüs salgının seyri belirleyici olacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.