Telafi İçin Okullarda Yüz Yüze Kurslar Açılmalıdır

Telafi İçin Okullarda Yüz Yüze Kurslar Açılmalıdır

Uzaktan eğitimin kayıplarını gidermek için okullarda kurs açılmalıdır.

  Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullar geçtiğimiz yıl 13 Mart tarihinde tatil edilmiş, 2020-2021 eğitim öğretim yılı başında okullar kısa süreliğine açık olarak kalsa da genel olarak neredeyse 1 yıldır eğitim öğretim, uzaktan/online devam etmektedir.

   Uzaktan eğitim, yüz yüze eğitimin yerini asla tutmamakta, dezavantajlı öğrenciler için ayrı bir zorluk oluşturmaktadır. Dolayısıyla okulların tekrar açıldığı günlerden geçerken, eğitim öğretim yılı sona ermeden bakanlığın takviye kursları açması gerekmektedir.

İlkokul, ortaokul ve lise düzeyinde bakanlığın belirleyeceği usul  ve esaslar ile temel derslerde öğrencilerin kayıplarını telafi etmek için, koronavirüs pandemisi kapsamındaki kurallara riayet edilerek kurslar açılmalıdır.

 Kurslar yüz yüze, az mevcutlu sınıflar ile dönem sonuna kadar gerçekleştirilmeli, öğrencilerin akademik kayıpları için yaz tatilini kapsayan süreler içerisinde çözüm arayışına girilmemelidir.

 Açılacak kursların ders, ders saati ve kazanımları bakanlıkça belirlenmeli ve bu kurslarda pandemi sürecinde oldukça fazla çalışan ve çalışmaya devam edecek olan öğretmenlere kurs başı %300 artırımlı ek ders ücreti ödemesi yapılmalıdır.

 Geç kalınması durumunda önümüzdeki on yıllara yansıyacak bir akademik kayıp ve mağduriyetler artarak devam edecektir.

 Mebpersonel.com 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.