Uzaktan Eğitim Verimli Değil

Uzaktan Eğitim Verimli Değil

İlkokul düzeyindeki öğrenciler okula dönmek ve yüz yüze eğitim gerçekleştirmek istiyor. Veliler ve öğretmenler de genel olarak uzaktan eğitim uygulamasının bir başına verimli olmadığını düşünüyor.

İstanbul, İzmir, Antalya ve Kocaeli şehirlerinde, 4.435 ilkokul, 9.536 ortaokul ve lise öğrencisi, 5.661 öğretmen ve 25.395 veli ile uzaktan eğitim temalı yapılan araştırma gerçekleri gün yüzüne çıkardı. Açıklanan araştırma sonuçları, uzaktan eğitim uygulamasının tek başına verimli bir eğitim süreci olduğuna inanç duyan öğretmen oranının oldukça düşük olduğunu kanıtlıyor.

Araştırma sonuçlarına göre; öğretmenlerin yüzde 81.8’i online eğitimden ziyade yüz yüze eğitimin zorunlu olduğunu belirtmiş, yüzde 81.90’ı da uzaktan eğitim uygulamasının yüz yüze öğrenmeyle birleştirildiği takdirde çok daha faydalı olacağı yönünde görüşlerini araştırmacılara bildirmiştir.

Velilerin yüzde 83.5’İ de sınıf içi eğitimin daha verimli olduğunu belirtirken yüzde 82.5’i online eğitimin sınıfta eğitim gerçekleştirilemediği zamanlarda veya sınıf içi eğitimlerin desteklenmesi için kullanılması gerektiğine inandıklarını söylemiş, yüzde 59.2’si de uzaktan eğitim sürecinin geleceğin eğitim modeli olarak gösterilemeyeceğini düşündüklerini açıklamıştır.

En Önemli Problem: Motivasyon

Araştırma kapsamında görüşme gerçekleştirilen ortaokul ve lise düzeyindeki öğrencilerin uzaktan eğitimle ilgili görüşleri ise şu şekilde:

Uzaktan eğitim yöntemiyle derslerin sürekliliği söz konusu olduğunda öğrencilerin yüzde 53’ü bunu tercih ediyor.

Öğrencilerin yüzde 51’i uzaktan eğitime motive olmakta güçlük çekiyor.

Öğrencilerin yüzde 62’si uzaktan eğitimde verimliliğin, yüz yüze eğitimdeki kadar faydalı olmadığını düşünüyor.

Öğrencilerin yüzde 40’ı ise uzaktan eğitim uygulamasının geleceğin eğitimi yöntemi olacağı hususunda olumlu düşünüyor.

İlkokul Öğrencileri Yüz Yüze Eğitim İstiyor

İlkokul öğrencilerinin yalnızca yüzde 12’si online eğitimin okuldaki eğitime nazaran daha verimli olduğunu düşünürken yüzde 75 düzeyi öğrenmek için yüz yüze eğitimin zorunlu olduğunu belirtiyor. Söz konusu öğrenciler yüzde 65 oranla uzaktan eğitim gayretinin ise olumlu olduğunu düşünüyor.

Araştırma sonuçlarına göre, ilköğretim düzeyindeki öğrenciler uzaktan eğitimi verimli ve öğretici buluyor fakat yüz yüze eğitimle karşılaştırmaları istendiğinde çoğunluğu, okuldaki yüz yüze eğitimi tercih ettiklerini ve bu yöntemin çok daha etkili ve öğretici olduğunu söylüyor.

Araştırma sonucunda elde edilen bulgular, öğrencilerin uzaktan eğitim uygulamalarında özellikle matematik, Türkçe ve İngilizce derslerinden memnun olduklarını gözler önüne seriyor. Gelecekte eğitim sisteminin nasıl olması gerektiği ile ilgili soru üzerine de ilkokul öğrencilerinin yüzde 57’si kesin olarak sınıf ortamında yüz yüze derslerine devam etmek istediklerini belirtiyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.