MEB 2021 LGS ne zaman açıklanacak, tercihler ne zaman yapılacak?

LGS tercihleri ne zaman sorusu veli ve öğrencilerin gündeminde yer almaya devam ediyor. 6 Haziran 2021 Pazar günü iki oturum halinde gerçekleştirilen sınav 973 yurt içi ve 4 yurt dışı sınav merkezinde yapıldı. Yapılan değerlendirmelerin ardından LGS sonuçları ilan edilecek. Sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından tercih süreci başlayacak. Geçtiğimiz yılın takvimi göz önünde bulundurulursa, bu sene LGS tercihlerinin 5 Temmuz Pazartesi günü başlaması bekleniyor. Ancak konuyla ilgili henüz bir açıklama gelmedi.

LGS TERCİHLERİ NE ZAMAN?


2021 LGS tercihlerinin başlayacağı tarihe ilişkin Milli Eğitim Bakanlığı'ndan herhangi bir açıklama gelmedi. Ancak geçtiğimiz yıl LGS sınav sonuçları 16 Temmuz'da açıklanmış, tercihler ise 20 Temmuz'da başlamıştı.

Bu yıl LGS sınav sonuçları 30 Haziran 2021'de ilan edilecek. Geçtiğimiz yılın takvimi göz önünde bulundurulursa, bu sene LGS tercihlerinin 5 Temmuz Pazartesi günü başlaması bekleniyor. 2021 LGS tercih kılavuzu ve tercih tarihleri sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından netleşecek.

KPSS A Grubu alan bilgisi soruları yayımlandı KPSS A Grubu alan bilgisi soruları yayımlandı

Sınavlı okullarda öğrenci kontenjanı 174 bin 160
Açıklanan kılavuzun ekinde merkezî sınavla öğrenci alacak Anadolu liseleri, fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programları ve özel program ve proje uygulayan ortaöğretim kurumları da yer aldı. Açıklanan listeye göre Türkiye genelinde 2 bin 60 liseye merkezi sınav puanına göre öğrenci yerleştirilecek.

Bu kapsamda, sınavla öğrenci alan okullara toplam 174 bin 160 öğrenci alınacak. Anadolu liselerine 56 bin 396, fen liselerine 36 bin 980, sosyal bilimler liselerine 10 bin 142, Anadolu imam hatip liselerine 36 bin 712, mesleki ve teknik Anadolu liselerine 33 bin 930 kontenjan ayrıldı.