2022 yılında MEB kurumlarında müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı olmak isteyen öğretmenlerin girmesi gereken yazılı sınav olan EKYS ne zaman yapılacak?

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kurumlarda yönetici olmak için ÖSYM tarafından yapılan EKYS'ye girmek gerekiyor. Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme Sınavı 2022 yılının hangi ayında yapılacak?

MEB'den ''Devamsız Öğrenci Bilgileri'' Konulu Resmi Yazı MEB'den ''Devamsız Öğrenci Bilgileri'' Konulu Resmi Yazı

MEB Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme Sınavı (EKYS) ne zaman yapılacak sorusu sitemize sıkça ulaşıyor. ÖSYM tarafından uygulanan sınav hangi ayda yapılacak? 2022 EKYS ile ilgili detaylar haberimizde...

MEB'de müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı olmak için öncelikle yazılı sınav olan EKYS'ye girmek gerekiyor. EKYS, ÖSYM tarafından yapılıyor.

Yönetici adayları, EKYS sonrası sözlü sınava tabi tutuluyor. Değerlendirme formunda yer alan belgelerle birlikte atamaya esas puan açıklanıyor ve tercihler yapılıyor. Puan üstünlüğüne göre yönetici atamaları yapılıyor.

MEB'de okul/kurum yöneticisi olmanın ilk şartı EKYS'ye girip 60 ve üzeri puan almak.

Peki 2022 yılında EKYS ne zaman yapılır?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2020 ve 2021 EKYS mart ayında yapılmıştı. Sınav sonuçlarının açıklanmasıyla beraber de önce yeniden görevlendirme, sonra ise ilk defa görevlendirme süreci başlamıştı.

Ogretmenmeb.com olarak 2022 EKYS'nin de yine mart ayında yapılmasını bekliyoruz.

EKYS'nin mart ayında yapılması uygun bir tarihtir. Fakat yönetici görevlendirme takviminin biraz daha kısa tutulmasını öneriyoruz.

Özellikle ilk defa yönetici atama sonuçları en geç ağustos ayı sonunda açıklanmalıdır. Eylül ayına girilirken okul/kurum yöneticileri kurumlarındaki görevine başlamalı ve okul/kurumlarda yönetim boşluğu oluşmamalıdır.