1 Canlı Derste Kaç MB İnternet Verisi Harcanıyor?

1 Canlı Derste Kaç MB İnternet Verisi Harcanıyor?

EBA'da veya direk Zoom programı ile benzer programlarda yapılan canlı dersin internet veri kullanımı oranları ne kadar?

 Milli Eğitim Bakanlığı(MEB), koronavirüs pandemisi sebebiyle anaokulu ve 1. sınıflar hariç diğer tüm sınıf ve kademelerde uzaktan eğitime devam ediyor. Virüsün seyri, günlük vaka sayıları ve vefat sayıları ile virüse çare olacak aşının bulunmaması ve etkili bir ilacın olmaması uzaktan eğitime devam edileceğinin sinyalini veriyor.

 İlkokullarda günde 4 saat, diğer kademerde günde 6 saat gerçekleştirilecek uzaktan eğitimin ne kadar internet kullanımına mal olacağı da öğrenci, öğretmen ve veliler tarafından merak edilmektedir. Özellikle kotalı veya kotasız olup belirli bir kullanımdan sonra internet hızının ciddi derecede düştüğü ve canlı dersin etkin kullanımına imkan vermediği kullanıcılar ders başı veri miktarı hakkında bilgi almak istiyor.

 Bazı internet sitelerinde bilgi kirliliği yer alsa da 30 dakikalık EBA - Zoom canlı derste veri kullanımları masaüstü bilgisayar, dizüstü bilgisayar, tablet ve akıllı cep telefonlarına göre küçük farklılıklar gösterse de ortalama 750 MB internet kotası harcamaktadır.

 Dolayısıyla ilkokul öğrencileri için günlük 4, haftalık 24 ve aylık 96 canlı ders hesabı ile ayda en az yüksek hızlı sadece canlı ders için 72 GB, ortaokul ve lise öğrencileri için günlük 6, haftalık 30 ve aylık 120 canlı ders hesabı ile ayda en az yüksek hızlı sadece canlı ders için 90 GB internet kotasına ihtiyaç duyulmaktadır. Bazı internet sağlayıcıları ile GSM operatörlerinin aylık paketlerinde bulunan 20-30 GB'lik veri kullanımı kesinlikle yetersiz olacak veya veliler ve öğretmenler çok yüksek fatura ödeme durumunda kalacaktır.

 Bu hesaplamalar bir evde bulunan tek öğrenci için yapılmış olup, birden fazla öğrenci bulunan evler ve EBA-Zoom dışında başka internet siteleri için kullanılan veriler hesaba katılmamıştır. Dolayısıyla bir haneye yüksek hızlı ve en az aylık olarak ortalama 250 GB internete kotasına ihtiyaç duyulmalıdır.

 Konuyla ilgili olarak Milli Eğitim Bakanlığı, internet sağlayıcıları ve çeşitli GSM operatörleriyle  temas kurmalı ve çok geç olmadan internet erişim, kota, internet hızı problemleriyle birlikte internete erişim için cihazı olmayan öğretmen ve öğrencilere cihaz desteği ile internet bağlantı desteği sağlanmalıdır.

 Ogretmenlericin.com - Özel Haber

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum