2021 Yılında Kaç Öğretmen Ataması Yapılacak? Planlanan Sayı Belli Oldu

2021 Yılında Kaç Öğretmen Ataması Yapılacak? Planlanan Sayı Belli Oldu

Öğretmen atamalarında kritik sürece girmiş bulunuyoruz. Mecliste bütçe görüşmeleri devam ediyor. Bakanlıkların 2021 yılı bütçeleri Meclis Genel Kurulu'nda ayrı ayrı görüşülüyor. Milli Eğitim Bakanlığı bütçesi de yarın görüşülecek. Bütçe görüşmelerinde 2021 yılında ne kadar öğretmen ataması planlandığını Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un açıklaması bekleniyor. Diğer yandan muhalefet partilerinin vekilleri de bu konuya odaklanmış meclisin gündemine öğretmenlerin atama talebi olan 60 bin atamayı gündeme almış durumda.

2021 YILINDA NE KADAR ÖĞRETMEN ATAMASI PLANLANIYOR?

Bu konuda sosyal medyada bazı iddialar dolaşıyor. Mebpersonel.com olarak bu iddiaları ve kendi aldığımız tahminleri sizlerle paylaşıyoruz. Öncelikle öğretmenlerin 2021 yılında öğretmen atamaları için talep ettiği sayı yani atama sayısı 60 bin. Bunun için sosyal medyada büyük kapsamlı etkinlikler yapan öğretmen adayları, 60 bin öğretmen ataması yapılması konusunda kararlılık gösteriyor. Milyonlarca twitler atılan hashtag çalışmaları yapan öğretmenler bakanlıktan, Ziya Selçuk'tan, Lütfi Elvan'dan hatta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan 60 bin öğretmen ataması talep ediyor. Öğretmen adayları seslerini bayağı duyurmuşki öğretmen atamaları gündemden düşmüyor ve atama sayıları konuşulmaya başlandı. 

Peki 2021 yılında öğretmen atamaları sayısı ne kadar olacak? Öğretmenlerin talep ettiği sayı (60 bin öğretmen ataması) kadar atama yapılacak mı?
Daha önce komisyon görüşmelerinde bu sayu Bakan Ziya Selçuk'a sorulmuştu ve Ziya Selçuk şu cevabı vermişti.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda milletvekillerinin sorularını cevaplayan Selçuk, 60 bin öğretmen ataması talebine şu cevabı verdi. İşte Bakan Ziya Selçuk'un o cevabı:

Bu 40 bin atama, 60 bin atama 130 bin atama vesaire…Bakın, biz iki senedir her sene 40 bin atama yapıyoruz zaten.Buradaki beklenti 40 bin az, 60 bin olsun; elbette 60 bin olsun, 80 bin olsun, 100 bin olsun. Biz bütçe imkânları içerisinde olabilecek atamayı…

2021 yılı içerisinde, 2021 bütçesinde bir atama görülmüyor.” ifadesi de oldu hatırlarsanız; tabii ki görünüyor, tabii ki atama yapacağız yani bu bütçede öğretmen ataması tabii ki var, sayısının yüksekliği konusunda bizim gayretimiz, çabamız, girişimlerimiz var.

Dün Bakan Ziya Selçuk, NTV canlı yayınında da 60 bin öğretmen ataması ile ilgili soruya "İmkanlar ölçüsünde daha fazla atama yapmak için çalışıyoruz" demişti.

Bakan Ziya Selçuk'un açıklamalarına göre 2021 yılında öğretmen atamaları için MEB çalışmaları şimdiden başlattı. 60 bin atama talep ediliyor ama mebpersonel.com olarak tahminimiz 2021 yılında toplamda 40 bin öğretmen ataması yapılacağı yönünde. MEB, son 2 yıldır ortalama 40 bin öğretmen ataması yapıyor, 2021 yılında da 40 bin öğretmen ataması yapılacaktır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.