21 Eylül'den Sonra Uzaktan Eğitim Olursa Öğretmenler Ek Ders Ücreti Alacak Mı?

21 Eylül'den Sonra Uzaktan Eğitim Olursa Öğretmenler Ek Ders Ücreti Alacak Mı?

Uzaktan eğitime devam edilirse öğretmenlerin ek ders ücreti nasıl olacak?

 Milli Eğitim Bakanlığı(MEB), geçtiğimiz günlerde ek ders ücretleriyle ilgili bir yazı yayımlayarak 31 Ağustos - 18 Eylül 2020 tarihleri arasında öğretmenlerin maaş karşılığı dersleri dolmadan hafta içi ek ders ödemesi yapılmamasını ve hafta sonu verilen derslerin bağımsız olarak ödenmesini istemişti. Kısacası öğretmenlerin ek ders ücretleri 18 Eylül 2020 tarihine kadar kesilmiş veya çok cüzi miktarlara düşürülmüştü. Büyük tepki toplayan yazı, eğitim camiasında şok etkisi yaratmıştı.

 Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamaları, bilim kurulu tavsiyeleri ve günlük Covid-19 vakası, vefat eden vatandaşların sayısı bilindiği üzere son günlerde artış göstermiş, yüz yüze eğitimin başlanmasının planlandığı tarihe az bir süre kala virüsün seyri ürtükücü bir hal almıştır.

 Öte yandan 24-28 Ağustos 2020 tarihleri arasında yüz yüze  gerçekleşen öğretmenlerin mesleki çalışmaları sonrasında yaklaşık 200 okulda Covid-19 temaslı öğretmenler tespit edilmiş, bazı okullar karantinaya alınmıştı. Okullarda da maske, dezenfektan, sabun, siperlik vb. koruyucu ekipman ve sağlık malzemelerinin oldukça eksik olduğu görülmüş, bir çok öğretmen okulların eğitim öğretime hazır olmadığını dile getirmiştir.

 Dolayısıyla bütün gelişmeler değerlendirildiğinde 21 Eylül'de yüz yüze eğitimin başlamayacağı, başlasa dahi sınırlı sınıfları kapsayacağı aşikardır. Milli Eğitim Bakanlığı'nın yayımladığı ek ders ile ilgili yazı uzaktan eğitim devam ettikçe öğretmenlere ek ders ödenmemesi hususunda ipuçları vermektedir.

 Bilindiği üzere en düşük aylıkla görev yapan devlet memurları arasında yer alan öğretmenler, son yıllarda diğer kamu personeline yapılan zamlar ve iyileştirmeler sonrasında enflasyona ezilmiş ve ekonomik olarak güç durumda bulunmaktadırlar.

 Eşi çalışmayan, çocuklarının eğitim öğretimini devam ettirmeye çalışan, kredi vb. borç ödemeleri olan öğretmenler ek ders ücretlerinin kesilmesi sebebiyle doğrudan maddi sıkıntı içerisine girmiştir. Dolayısıyla bakanlığın ek ders ödemeleri karşısındaki tutumunun en azından 21 Eylül 2020 tarihi ve sonrasında değişmesi, öğretmenlerin mağdur edilmemesi gerekmektedir.

 Şunu da üzülerek belirtmek gerekir ki bakanlığın tavrı, yüz yüze eğitim başlayana kadar öğretmenlere sınırlı ek ders veya hiç ek ders ödenmemesi yönünde anlaşılmaktadır.

Ogretmenlericin.com - Özel Haber

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.