A Haber'den Öğretmen Zammı Aldatmacası!

A Haber'den Öğretmen Zammı Aldatmacası!

Devlet memurlarına temmuz ayında yapılacak %5.75 zammı bazı haber kanalları yanlış değerlendirdi.

 Toplu sözleşme gereği devlet memurlarına ön görülen %4 zamma ilaven oluşan %1.75'lik enflasyon farkı ile öğretmenlerin maaş ve ek ders ücretlerine %5.75 zam yapılacak. Yapılacak zam miktarları kesinleşince maalesef bazı haber kanalları inanılması güç tuhaf bir şekilde zamlı maaşları yansıttı.

 A Haber'in haberine göre temmuz zammından önce derece ve kademesi 8/1 olan polis memurunun maaşı 6041 TL, zamdan sonra ise 6388 TL olacak. Buraya kadar her şey normal. Peki öğretmen maaşı? Yine A Haber'e göre derece ve kademesi 1/4 olan öğretmen maaşı 5328 TL, zamdan sonra ise 5634 TL olacak.

 Burada yapılan 8/1 polis memuru göreve yeni başlamış bir memurken 1/4 olan öğretmen emekliliği gelmiş yılların öğretmenidir. Öğretmen maaşının diğer memurlara göre oldukça az olması bu şekilde mi gölgelenmelidir? Göreve yeni başlayan memurla emekliliği gelmiş memurun maaşını aynı tabloya yazmak ne kadar doğrudur?

 Öte yandan ikinci yanlış da temmuz zammı harici 1/4 olan öğretmenin maaşının 5328 TL olmadığıdır. Dolayısıyla öğretmenlerin yoksulluk sınırını geçtiği ve açlık sınırına yaklaştığı şu günlerde toplumu bu şekilde yanıltıcı haberler yapmak doğru değildir.

 A Haber'i maarif ailesinden özür dilemeye davet ediyoruz.

Ogretmenlericin.com - Özel Haber

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.