Boş kalan kontenjanlara 'ek yerleştirme' yapılmalıdır

Boş kalan kontenjanlara 'ek yerleştirme' yapılmalıdır

Boş kalan kontenjanlara 'ek yerleştirme' yapılmalıdır

Milli Eğitim Bakanlığı 2022 Temmuz Sözleşmeli Öğretmen atamasından kalan boş kontenjanlar için tercih alınmak üzere ek atama yapmalıdır.

Bilindiği üzere 2022 Temmuz Sözleşmeli Öğretmenliğe Başvuru ve Atama duyusu 3 Temmuz 2022 tarihinde yayınlanmış olup; Ön Başvuru ve Sözlü Sınav Merkezi Tercihlerinin Alınması, Sözlü Sınavların Yapılması, Atama Tercihlerinin Alınması gibi süreçler 2 aylık bir süreçte tamamlanmış ve nihayetinde 1 Eylül 2022 tarihinde atama sonuçları açıklanmıştır.

Atama sonuçlarına göre 20.000 öğretmen ataması yapılması gerekirken 19.614 kontenjana yerleştirme yapılabilmiş; 386 kontenjan boş kalmıştır.

Milli Eğitim Bakanlığı önceki atamaların aksine; herkese almış oldukları KPSS puanı üzerinden Sözlü sınav puanı vermiş olup; 3 Haziran 2022 tarihinde yürürlüğe giren Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Yapılmasına Dair Yönetmelik kapsamında atamalar yapıldıktan sonra güvenlik soruşturmaları tamamlanmıştır.

Önceki yıllarda boş kalan kontenjanlara yapılan atamalar atama sayısına göre tercih alınarak ya da resen yapıldığı gözükmektedir. İlk atama sonucu 386 boş kontenjan ve Güvenlik Soruşturması, öğretmenin süresi içerisinde görevine başlamaması vb. gibi nedenler ile bu sayının 600 civarı olacağı tahmin edilmektedir.

2022 Temmuz Sözleşmeli Öğretmenlik Ataması için ayrılan 20.000 kontenjan; 2022 bütçe yılı içinde kullanılması gerektiğinden ve 600 civarı boş kalan kontenjana aradan geçen 5 aylık süreçte göz önüne alınarak tekrar branş dağılımı yapılmalı ve tercihe göre atamalar Aralık ayında tamamlanmalıdır. Aksi takdirde 100.000 öğretmen açığı bulunduğu bir dönemde ihdas edilmiş olup kullanılmayan 600 kontenjan atama için kullanılamamış olacaktır

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

8 Yorum