Büyük öğretmen ‘ilham’ mı verir

Büyük öğretmen ‘ilham’ mı verir

Büyük öğretmen ‘ilham’ mı verir

Onların şahsında bütün öğretmenleri selamlıyor ve önlerinde saygı ile eğiliyorum.

‘Candan aştık cehle karşı bir savaş

Ey bu yolda ant içen genç arkadaş!

Öğren, öğret hakkı halka, gürle coş, durma koş.

Şanlı yurdum her bucağın şanla dolsun.

Yurdum seni yüceltmeye antlar olsun.’

Bu dizeler, İsmail Hakkı Ertaylan’ın ‘Öğretmen Marşı’ndan alınma dizelerdir. İlk öğretmenim, bugün de gözlerimin önünde! Beyaz saçlı, dudaklarının üstünde ince, beyaz bir bıyığı olan, hep yelekli takım elbise giyen ve yeleğinde köstekli bir saat taşıyan, sevgi ve gülümseme dolu bakışlarını bizden hiç eksik etmeyen, hepimizin canımız kadar sevdiği bir insandı o!

Bizler için her şeydi! O zamanlar daha kalemtıraş olmadığından kalemimiz kırıldığında ya da ucu kısaldığında önünde sıra olurduk. Hiçbir şikâyet belirtisi göstermeden her birimizin kalemini sabırla açardı.”

Sonunda, “Evet bizim öğretmenimiz durmadan, yorulmadan, sabır ve hoşgörüyle öğretiyordu her şeyi!” diyor Prof. Kuday.

GÜNÜN SÖZÜ

KAZANA yanaşırsan karası bulaşır; kötüye yanaşırsan belası bulaşır.”(Türk Atasözü)

HALKEVLERİ - TÜRK OCAKLARI NEDİR

CUMHURİYET’in ilk aşamasında kurulan Avrupa tipi ulus devlet mücadelesi Türk Ocakları ile açıklanırken, ikinci aşamada devletin kuruluşu sırasında Türklüğü kabul etmeyen halk topluluklarının, devletin eşit vatandaşları olarak halkçı Cumhuriyet’in birer parçası olması benimsenmiştir. Üçüncü aşama olan Cumhuriyet’in kurumlaşması sırasında, Atatürk ciddi bir devlet aklı kullanarak devletin modeli açısından Halkevleri aracılığı ile yola devam edilmesine karar vermiştir. Ne var ki, ilk genel seçimler sonucunda Demokrat Parti’nin iktidara gelmesi üzerine Halkevleri örgütü kapatılarak yeniden Türk Ocakları yapılanmasına geri dönülmüştür. Daha sonraki aşamada iktidara gelen askeri rejim Halkevleri’ni yeniden kurarken, diğer yandan Türk Ocakları örgütlenmesi de Demokrat Parti üzerinden yeniden kurulmuştur. Günümüzde Türk Ocakları ve Halkevleri aynı toplumun içinde ve Cumhuriyet’in çatısı altında bir arada yaşarken, Türk devletini zorlayan sorunlara birlikte karşı çıkarak ulusal sorunlara karşı ortak mücadele etmek zorundadırlar. Anıl ÇEÇEN

hurriyet

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.