Canlı Derse Hiç Öğrenci Gelmezse Ek Ders Ödenir mi?

Canlı Derse Hiç Öğrenci Gelmezse Ek Ders Ödenir mi?

Ek ders kaosu ve muamması devam ediyor.

 Milli Eğitim Bakanlığı(MEB), canlı ders ve ek ders ödemeleriyle ilgili geçtiğimiz hafta bir yazı göndermiş, tepkiler üzerine ek ders ödemeleriyle ilgili bazı kısıtlar kaldırılmış ve yazı revize edilmişti. Kafalardaki soru işaretlerinin bir kısmı kalkmış olsa da canlı ders ve ek ders ödemeleriyle ilgili farklı illerde farklı uygulamaların olacağı düşünülmektedir.

 EBA, Zoom veya herhangi bir platformda canlı ders planlayan bir öğretmen dersi başlattıktan sonra ders için ayrılan zaman dilimi içerisinde hiç bir öğrenci derse katılmazsa ek ders ücretinin ödenip ödenmeyeceği bir çok idareci tarafından farklı uygulamalara yol açacak sonuçlar doğuracaktır.

 Yüz yüze eğitimde öğrencinin gelmemesi durumunda ek ders ödenmemesiyle ilgili mevzuat bulunurken, canlı/online derslerde mevzuat boşluğu olduğundan bazı il, ilçe ve okul müdürleri derse öğrenci gelmese dahi canlı dersi başlatan ve bir müddet bekleyen öğretmene ek ders ücreti ödemesi yapacakken, bazı il, ilçe ve okul müdürleri derse öğrenci gelmediğini ileri sürerek ek ders ücreti kapsamına ilgili dersi dahil etmeyecektir.

 Öğretmenlerin ek ders ücretleriyle ilgili büyük bir kısmı maaş karşılığı olan ve branş öğretmenlerinde haftalık 15, sınıf öğretmenlerinde haftalık 18 ve bazı teknik öğretmenlerde haftalık 20 saat olan dersler doldururken haftalık bir kaç saat derse öğrencilerin hiç gelmemesi, bağlantı sorunu vb. nedenlerle yapılamayan derslerin sayılmaması öğretmenlerin ek ders ücretlerini sıfıra indirecek veya çok cüzi miktarlara düşürecektir. 

 Dolayısıyla konuyla ilgili açıklama yapılarak öğretmenden kaynaklı olmayan sebeplerden dolayı öğretmenin ek ders ücretinin kesilmemesi gerektiği vurgulanmalıdır.

 Ogretmenlericin.com - Özel Haber

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.