Covid-19 Şüphesi Olan Öğretmen Ne Yapması Gerekir?

Covid-19 Şüphesi Olan Öğretmen Ne Yapması Gerekir?

Covid-19 Şüphesi Olan Öğretmen Ne Yapması Gerekir?

Covid-19 şüphesi olan öğretmenin yapması gereken işlemler neler? MEB bu konuda hakkında şu resmi yazıyı yayınladı:

Okul/ Kurumlarda Covıd-19 Şüphelisinin Bulunması veya Teyit Edilmesi Durumunda Yapılacak İş ve İşlemler

a) COVID-19 hastalık şüphesi bulunan çalışan maske takmak suretiyle yöneticisine durumunu ifade ederek başvuruda bulunur.

b) Yönetim tarafından COVID-19 şüphelisinin enfeksiyon yayılımını önleyecek nitelikte olan bir alanda, diğer çalışanlardan izolasyonu sağlanır.

c) Yönetim temsilcisi tarafından, Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi 184 aranarak yetkilinin verdiği talimatlar izlenmelidir. Ayrıca, çalışanın yakınları bilgilendirilir. ç) Yönetim temsilcisi tarafından İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi "Bilgi Merkezi"ne bildirilir.

d) İşyeri sağlık biriminde görev yapan personelin kişisel hijyeni ve görev yapılan fiziki mekanın dezenfeksiyon işlemi 1/10 oranında sulandırılmış sodyum hipoklorit ile gerçekleştirilir. Bu alan 24 saat boyunca camları açık, kapıları kapalı olacak şekilde sık aralıklarla dezenfekte edilir.

e) Enfekte olduğu doğrulanmış çalışanın ayrılmadan önce temas etmiş olabileceği diğer çalışanların maske takması sağlanarak İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimine bilgi verilir.

f) Enfekte çalışanın temas ettiği diğer çalışanlar tespit edilip Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi 184 aranarak yetkilinin verdiği talimatlar izlenir.

g) Enfekte olduğu doğrulanmış çalışanın işyerinde çalıştığı ve temas ettiği alanların dezenfeksiyon işlemi 1/10 oranında sulandırılmış sodyum hipoklorit ile yapılır.

ğ) Enfeksiyon şüphesi olan kişilerle doğrudan temas veya kontaminasyon riski bulunan çalışma ortamlarında, çalışanlar EN 166 standardına uygun tam kapalı tipte göz koruyucu veya yüz koruyucu/siperlik kullanmalıdır.

h) İzolasyon kuralları ve hastalığın yayılmaması için, "Eğitim Kuramlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyon Önleme Kılavuzu"nda belirtilen şartların yerine getirilmesi önemli görülmektedir.

Covid-19 Tanısı İle Tedavisi Yapılanların Okul/Kuruma Dönüşünde Yapılması Gerekli İş ve İşlemler:

a) Çalışan, sağlık kuruluşları tarafından verilen raporları yönetime uzaktan ileti araçları ile bildirir. İşverenlerce, raporların geçerlilik süresi ile ilgili Sağlık Bakanlığı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ve diğer resmi makamların açıklamaları takip edilmesi,

b) Belirti göstermeyen veya hafif vakalarda (evde izlenen veya hastanede 24 saatten kısa süre yatan vakalar) PCR testi pozitif ise PCR alındığı günden itibaren, olası vakalarda ise semptom başlangıcından itibaren 10. günün sonunda izolasyon sonlandırılması,

c) Hastane yatış endikasyonu olan vakalarda (Hastaneden 24 saatten uzun süre yatan) izolasyonun sonlandırılması, PCR pozitif vakalarda PCR alındığı günden itibaren, olası vakalarda semptom başlangıcından itibaren 14. günün sonunda sonlandırılması,

ç) Yoğun bakım endikasyonu olan veya immunsuprese (bağışıklık baskılayıcı) vakalarda ise PCR pozitif ise PCR alındığı günden itibaren, olası vakalarda semptom başlangıcından itibaren 20. günün sonunda izolasyon sonlandırılması gerekmektedir.

Ayrıca bahse konu rehberde, izolasyon süreleri sonlandırılan kişilerin PCR testine bakılmaksızın işe geri dönebilecekleri belirtilmektedir.

Konu hakkında yönetici, öğrenci, veli ve öğretmenlerin bilgilendirilmesi, süreçlerin hassasiyetle takip edilmesi ve yönetilmesi önemli görülmektedir.'' denilmiştir

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.