Enflasyon Zammı ile Birlikte Temmuz Ayında Maaşlar Ne Kadar Olacak?

Enflasyon Zammı ile Birlikte Temmuz Ayında Maaşlar Ne Kadar Olacak?

TÜİK'in şubat ayı enflasyonunu açıklamasıyla birlikte temmuz zammının miktarı da yavaş yavaş netleşecek.

Toplu sözleşme görüşmeleri hakem heyeti kararına göre 2021 yılı temmuz ayında öğretmenlerin maaş ve ek ders ücretlerine %3 üzeri enflasyon farkı oranında zam yapılacak.

 TÜİK, 2021 yılı ocak ayı enflasyonunu %1.68 olarak açıklamıştı. Şubat ayı enflasyonu da %0.91 oldu. Yılın iki ayının kümülatif olarak zam oranı ise %2.60 olarak belirlendi.

 Kalan mart, nisan, mayıs ve haziran aylarındaki aylık enflasyon oranlarının kümülatif hesabıyla öğretmenlerin maaş ve ek ders ücretleri de zamlanacak. Temmuz zammının enflasyon farkı ile birlikte %5.60 civarında olacağı tahmin edilmektedir.

 Tahminler doğru çıkarsa 2021 yılında öğretmenlerin maaş ve ek ders ücretleri %7.33 ve %5.60'lık zammın ardından yıl bazlı kümülatif olarak %13.34 artmış olacak.

 Temmuz ayında en düşük öğretmen maaşı 5.070 TL, en yüksek öğretmen maaşı ise yaklaşık olarak 5.760 TL'ye yükselmiş olacak. Net ek ders ücreti ise 19.55 TL'den 20.64 TL'ye yükselecek.

 Net zam oranları, kalan 4 ayın enflasyon farkı verilerinin açıklanmasıyla kesinlik kazanacak.

 Öte yandan temmuz zammından hemen sonra 2022 ve 2023 yıllarındaki zam miktarlarının belirlenmesi için toplu sözleşme görüşmeleri gerçekleştirilecek.

 Mebpersonel.com 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.