Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Formu (Sözleşmeli Öğretmen)

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Formu (Sözleşmeli Öğretmen)

MEB bünyesine atanan sözleşmeli öğretmenler, ilk atama ile atanan öğretmenler için güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılmaktadır. Atanan öğretmenlerin atandıkları illere giderek doldurdukları Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Formunu teslim etmesi gerekmektedir.

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Formu (Sözleşmeli Öğretmen)

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 19 Temmuz 2017 sözleşmeli öğretmen atamasında 20 bin 125 öğretmen kontenjanına atama gerçekleştirdi. Atanan öğretmenlerin 9 Ağustos 2017 tarihine kadar istenilen belgeler ile birlikte atandıkları ile gitmeleri ve evrakları teslim etmeleri istendi. Sözleşmeli öğretmenlerden istenilen en önemli belge ise güvenlik araştırma formu olarak dikkat çekmektedir.GÜVENLİK VE ARŞİV ARAŞTIRMASI

Kamuda son bir yıl içerisinde yaşanan ihraçlar ve açığa almalardan sonra tedbir amaçlı 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu içerisine ek madde eklendi. 676 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile (3/10/2016-KHK-676/74 md) aşağıdaki madde 657 sayılı DMK'ya eklendi.Genel ve özel şartlar:
Madde 48 – (Değişik: 12/5/1982 - 2670/14 md.)
Devlet memurluğuna alınacaklarda aşağıdaki genel ve özel şartlar aranır
..........
8. (Ek: 3/10/2016-KHK-676/74 md.) Güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırması yapılmış olmak.
...........

Devlet kurumlarına alım yapılırken, öğretmen ataması gerçekleştirilirken ilgili kişi hakkında güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılmaktadır. Temmuz 2017 sözleşmeli öğretmen ataması sonucu ataması yapılan 20125 öğretmen için de güvenlik araştırması yapılacak olup, Milli Eğitim Bakanlığı konuyla ilgili yayınladığı duyuruda istenilen evraklar ile birlikte güvenlik soruşturması formunun da doldurularak teslim edilmesini istedi.


Sözleşmeli öğretmen Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Formu için Tıklayınız (pdf)

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Formu için Tıklayınız (word)

Sözleşmeli öğretmen tarafından güvenlik soruşturması ve arşiv araştırma formu doldurularak teslim edilecek. Sonrasında ise Valilik ilgili öğretmen hakkında güvenlik soruşturması yapacak. Soruşturmanın ve arşiv araştırmasının tamamlanması ile birlikte "olumlu" sonuç alanlara tebligat yapılacak ve tebligat tarihinden itibaren 15 gün içerisinde görevlerine başlayacaklar. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sonucu "olumsuz" sonuç alanlar ise göreve başlatılmayacaklar.


[haber id="19084"]

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.