Hazırlık Sınıfı Okuyana Bir Kademe Verilir Mi?

Hazırlık Sınıfı Okuyana Bir Kademe Verilir Mi?

Lisede, üniversitede hazırlık okuyanların kademe ilerleme işlemi, kademe ilerlemesinde hazırlık okumanın rolü nedir.

Hazırlık Sınıfı Okuyana Bir Kademe Verilir Mi?

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu(657 DMK) 36.Maddede;


b) Ortaokul ve dengi, lise ve dengi okulların, normal öğrenim süresinden fazla olması halinde, başarılı her öğrenim yılı için bir kademe ilerlemesi uygulanır. Bunlardan teknik öğretim okulları mezunlarına, meslekleri ile ilgili görevlerde çalışmaları halinde ayrıca bir kademe ilerlemesi daha verilir.hükmünden anlaşılacağı üzere, ortaokul ve lisede normal süreden fazla olarak öğrenim görüldüyse ve o öğrenim yılı başarılıysa hazırlık sınıfı okuyan öğretmene, memura bir kademe verilir.

Hazırlık Sınıfından Kademe Almak İçin Ne Yapılması Lazım?


Ortaokul veya lisede hazırlık okuduysanız öncelikle okuduğunuz okula başvuracaksınız ve okuldan hazırlık okuduğunuza dair resmi belge alacaksınız. Alacağınız belgede 3+1, 3+Hazırlık vb ibarelerin olması gerekmekte olup, orada yer alacak ibareden sizin hazırlık okuduğunuzun anlaşılması gerekmektedir.


Hazırlık okuduğunuz okuldan alacağınız belge ile görev yaptığınız okula/kuruma başvuracaksınız. Hazırlık okuduğunuzu ve ilgili hükümler gereği tarafınıza 1 kademe verilmesini dilekçe ile talep edeceksiniz. Dilekçe ekinizide hazırlık okuduğunuzu gösterir belgenin olması zorunludur. Kurumunuz/okulunuz dilekçenizi ve hazırlık okuduğunuzu gösterir belgeyi il/ilçe Milli Eğitim Müdürlüğüne gönderecek ve gerekli işlemlerin ardından size hazırlık okumanızdan dolayı bir kademe verilecektir.Danıştay Hazırlık Sınıfında Okuyana Bir Kademe Verilmesini İptal Etti


MemurlarNet'in bugünkü haberinde Danıştay 16. Dairesi hazırlık okuyana bir kademe verilmemesi ile ilgili bir karar vermiş. Danıştay 16. Dairesinin verdiği kararda zabıt katibi olarak görev yapan memurunun, mezun olduğu Anadolu Lisesi'nin orta kısmında hazırlık + 3 yıl toplamda 4 yıl başarılı bir öğrenim gördüğü, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun (657 DMK) 36/A-6-b maddesi uyarınca bir kademe verilmesi talebiyle yaptığı başvuru reddedilmiş. Memur ise başvurusunun reddine ilişkin 4.2.2014 tarih ve 2014/54 sayılı işlemin iptali istemiyle dava açmıştır. Eskişehir 2. İdare Mahkemesi işlemin davacıya bir kademe ilerlemesi uygulanması gerekirken, aksi yönde tesis edilen işlemde hukuka uyarlık bulunmadığı gerekçesiyle dava konusu işlemi iptal etmiştir.


Bir yıllık hazırlık sınıfı okumuş olan zabit katibinin, normal öğrenim süresinden fazla olduğunu ileri sürdüğü 1 yıllık öğrenim süresinin 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 36/A-6-b maddesi kapsamında kabul edilmesine olanak bulunmadığı, bu yüzden bir kademe verilmesi istemiyle yaptığı başvurunun reddine ilişkin dava konusu işlemde hukuka aykırılık bulunmamakta denilmiştir.


Danıştay 16.dairesi tarafından verilen bu kararla ortaokul veya lisede okunan hazırlık sınıfı ile ilgili bir kademe verilmesi hususu tekrar gündeme gelmiş olup, sürecin nasıl sonuçlanacağını Öğretmenler İçin olarak takip edeceğiz ve sizlere aktaracağız.


Hazırlık Sınıfı Okuyanlara Bir Kademe İlerlemesi Dilekçe Örneği İçin TIKLAYINIZ

MEB Personel, Personel MEB Haber MEB Personel

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

1 Yorum