Hizmet Affı Nedir? Yeni Milli Eğitim Bakanı Öğretmen Zorunlu Hizmet Affını Duyurdu

Hizmet Affı Nedir? Yeni Milli Eğitim Bakanı Öğretmen Zorunlu Hizmet Affını Duyurdu

Türkiye'de eğitim sektöründe heyecan verici bir gelişme yaşandı. Yeni atanan Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, öğretmenler arasında merakla beklenen zorunlu hizmet affını resmen açıkladı. Bu haber, eğitim camiasında büyük yankı uyandırdı ve tüm detaylar..

Yeni Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, öğretmenlerin beklediği zorunlu hizmet affıyla ilgili açıklamayı sonunda yaptı. İşte detaylar...

Öğretmen Zorunlu Hizmet Affı: Beklenen Gelişme

Yeni Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, öğretmenler için beklenen bir haberin duyurusunu az önce gerçekleştirdi. Zorunlu hizmet affıyla ilgili yapılan açıklamada Bakan Tekin, tarih verdi.

Yıllardır Beklenen Gelişme: Öğretmen Zorunlu Hizmet Affı

Öğretmenler uzun süredir zorunlu hizmet affını bekliyordu. Bu konuda inisiyatif alan Yeni Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, bu akşam saatlerinde öğretmenler için zorunlu hizmet affı gelişmesini resmen duyurdu.

Açıklama Twitter Üzerinden Yapıldı

Yeni Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, bu akşam saatlerinde Twitter hesabı üzerinden zorunlu hizmet affıyla ilgili bir açıklama yaptı. Bakan Tekin, “Öğretmenler Odası sohbetlerimizde sıkça sorulan zorunlu hizmet affı, 16.06.2023 tarihi itibariyle gerçekleşmiş olacak. İlgili arkadaşlara hayırlı olsun.” şeklinde konuştu.

Öğretmen Zorunlu Hizmet Affı Nedir?

Zorunlu hizmet affı, öğretmen adaylarının 2010 yılından itibaren Doğu'da zorunlu hizmete atanmaları halinde, bu sürecin affa dönüştürülmesini sağlar. Bu affetme düzenlemesi, öğretmenlerin Doğu'da 5, 6 veya 7 yıl boyunca hizmet etmeleri zorunluluğunu ortadan kaldırarak şehir değişikliği yapmalarına olanak tanır.Millî Eğitim Bakanlığından tarafından yapılan açıklamada;

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖĞRETMEN ATAMA VE YER DEĞİŞTİRME

YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA

DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1- 17/4/2015 tarihli ve 29329 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 41 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinde yer alan “kısmi zamanlı geçici öğreticilikte geçirilen süreler” ibaresinden sonra gelmek üzere “ve yabancı uyruklu öğrencilerin eğitimine yönelik Bakanlık tarafından yürütülen projelerde öğretici/öğretmen veya rehber danışman olarak geçirilen süreler” ibaresi eklenmiştir.

MADDE 2- Aynı Yönetmeliğin 42 nci maddesinin birinci fıkrasında yer alan “6/5/2010” ibaresi “16/6/2023” olarak değiştirilmiştir.

MADDE 3- Aynı Yönetmeliğin 44 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinde yer alan “6/5/2010” ibaresi “16/6/2023” olarak değiştirilmiştir.

MADDE 4- Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 5- Bu Yönetmelik hükümlerini Millî Eğitim Bakanı yürütür.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

18 Yorum