İkili Eğitim Öğretim Sisteminde Öğretmenlerin Ek Ders Ücreti %150'ye Kadar Artacak

İkili Eğitim Öğretim Sisteminde Öğretmenlerin Ek Ders Ücreti %150'ye Kadar Artacak

Covid-19 tedbirleri kapsamında açılması planlanan okullar için öğretmenlere yüklü ek ders ücreti ödenecek.

 Milli Eğitim Bakanlığı, bilim kurulunun tavsiyeleri üzerine eylül ayında okulları yeniden açmayı planlıyor. 24 Ağustos haftasında öğretmenlerin sene başı seminerleri olacak. 31 Ağustos'ta 3 haftalık telafi eğitimi başlayacak. 21 Eylül'de ise 2020-2021 eğitim öğretim yılı başlayacak.

 Tedbirlere göre yaklaşık 19 milyon öğrenci ve 1 milyon öğretmene günde en az 3'er adet olmak üzere haftada 300 milyon, ayda ise 1.2 milyar adet maske dağıtılacağı öngörülüyor. Bu maskelerin nasıl temin edileceği ise bilinmiyor. Öte yandan dezenfektan, eldiven, yüz siperliği gibi malzemelerin de sıkça kullanılacağı öngörülüyor.

 Sınıf mevcutlarının kalabalık ve metre kare başına düşen öğrencilerin fazla oluşu sebebiyle hemen her okulda ikili eğitimin yapılması planlanıyor. Buna göre öğretmenler yarıya bölünen sınıfın yarısına sabah, diğer yarısına ise öğleden sonra ders verecek.

 Bu durumda ise ek ders ücretleri oldukça fazla ödenecek.

 Örneğin:

  Haftada normal şartlarda 30 saat derse giren bir sınıf öğretmeninin ek ders ücretini hesaplayalım.

  30 ders saati, hazırlık ve planlama ile normal şartlar altında 33'e yükselir ve 18 saat maaş karşılığı olduğu için sınıf öğretmenleri haftalık 15 saat ek ders ücreti alır. Nöbet ücreti ile birlikte haftalık 18 saat ek ders alan öğretmenler aylık(4 tam hafta) 72 saat ek ders ücreti alır. Dolayısıyla 72 ek ders ücreti için öğretmene 1.311,23 TL ek ders ödenir.

 Öte yandan ikili eğitime geçildiğinde haftada 60 derse girecek sınıf öğretmeni için, hazırlık ve planlama ile 66 saat haftalık ek ders ücreti, maaş karşılığı düşümü yapıldığında 48 saat ve nöbet ücreti ile birlikte haftalık 51 saat ek ders ücreti ödenecektir. Buna göre aylık(4 tam hafta) 204 saat ek ders ücreti için öğretmene 3.716,88 TL ek ders ödenecektir.

 Dolayısıyla hükümetin hem ödemeler hem de maske, dezenfektan, siperlik gibi ihtiyaçların giderilmesi adına Sağlık Bakanlığı'na sağlık çalışanlarımız için ödediği 4,5 milyar TL gibi Milli Eğitim Bakanlığına da en az 10 milyar TL ek kaynak ödemesi sağlamalıdır.

 Bu kaynak sağlanmazsa hem virüsün yayılımı durdurulamaz hem de öğretmenlere ödeme yapılmada sorun yaşanabilir.

 Ogretmenlericin.com - Özel Haber

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.