İl dışı atamasını iptal ettiren öğretmen ikinci il dışına başvurabilir mi?

İl dışı atamasını iptal ettiren öğretmen ikinci il dışına başvurabilir mi?

Öğretmenlerin İller Arası İsteğe ve Zorunlu Çalışma Yükümlülüğüne Bağlı Yer Değiştirme Sonuçları sonrası ataması çıkanlara isteğe bağlı iptal hakkı tanındı. İl dışı tayinini iptal ettiren öğretmenin 2.il dışı atamaya başvuru yapıp yapamayacağını değerlendireceğiz.

İl dışı atamasını iptal ettiren öğretmen ikinci il dışına başvurabilir mi?

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerin 2018 Yılı İller Arası İsteğe ve Zorunlu Çalışma Yükümlülüğüne Bağlı Yer Değiştirme Sonuçları sonrasında öğretmenlerden gelen talepleri olumlu buldu ve il dışı atama iptal hakkı tanıdı. İlişik kesmemiş öğretmenler il dışı tayinlerini iptal ettirebilecekler. MEB Müsteşarı Yusuf Tekin öğretmenlerin bir diğer talebi olan 2.il dışı atama için de çalışmaların yapılacağını ve ikinci il dışı yer değiştirme için atama takviminde uygun planlama yapılması için uğraştıklarını ifade etti. Peki MEB ikinci il dışı yaparsa buna il dışı atamasını iptal ettiren öğretmenler başvuru yapabilecek mi? Aşağıdaki yazı Arif Muzaffer Kul tarafından hazırlanmıştır. İzinsiz kullanılamaz, aktif URL kaynak vermeden paylaşılamaz.

İL DIŞI ATAMA ŞARTLARI


Öncelikle il dışı atama şartlarını hatırlayalım. Bir öğretmen isteğe bağlı olarak başka bir ile gitmek istiyorsa mevcut görev yaptığı ilde 3 yıl çalışması gerekmektedir. Normal şartlar altında aynı ilde 3 yılını doldurduktan sonra öğretmenler il dışı tayin isteme hakkını elde etmektedirler. Zorunlu hizmet ile ilgili istisnai durumlar işin içine girdiğinde bu 3 yıllık süre şartı değişmektedir.

İL DIŞI ATAMA İPTALİ


Milli Eğitim Bakanlığı il dışı atama başvuru kılavuzlarında sürekli belirtir; İl dışı atama iptali zorunluk halleri dışında yapılmamaktadır. İl dışından ataması çıkan bir öğretmen "ben yanlış tercih yaptım, bu okulu beğenmedim" gibi gerekçeler sunamaz. MEB bunları gerekçe olarak kabul etmemektedir. Eş durumu, sağlık özrü gibi mazeret nedenleri oluşan varsa il dışı atama iptali için başvuruda bulunabilir. Ancak MEB son dönemlerde öğretmenlerden gelen taleplere kayıtsız kalamamakta olup "isteğe bağlı il dışı atama iptali" için gerekli kolaylığı sağlamaktadır. 2016-2017 ve şu anda 2018 yılında da Bakanlık il dışı atamasını iptal ettirmek isteyen öğretmenlerin ilişik kesmemesi şartı ile atamalarının iptal edilmesine izin verdi.
[haber id="31662"]
İKİNCİ İL DIŞI ATAMASI

Son yıllarda MEB ikinci il dışı atama tayin hakkı tanımaktadır. 2014 yılında bu hak verildi, 2 Eylül 2014 tarihinde İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü konuyla ilgili resmi duyuru yayınladı ve 2014 yılında ikinci kez Öğretmenlerin İller Arası İsteğe Bağlı Yer Değiştirme Başvuruları alındı. 2015 yılında ikinci il dışı atama yapılmadı. 2016 yılında MEB 2.kez iller arası yer değiştirme yaptı. Öğretmenlerin 2016 Yılı Eylül İl İçi ve İller Arası İsteğe Bağlı Yer Değiştirme Başvurusu 2014 yılında olduğu gibi 2 Eylül tarihi itibari ile başlamıştı. 2017 yılında da iki defa il dışı atama yapıldı. 2017 yılı Eylül ayı İl İçi ve İller Arası İsteğe Bağlı Yer Değiştirmeleri de 8 Eylül itibari ile yapıldı.
ATAMASINI İPTAL ETTİRENİN DURUMU

Lütfen buraya dikkat edelim. İl dışı atamasını iptal ettiren öğretmenler 2016 yılında 2. il dışı atamasına başvuru yapamadılar. Milli Eğitim Bakanlığı il dışı tayini çıkan ancak hak verildiği için il dışını iptal ettiren öğretmenlere Eylül ayında yapılan ikinci il dışında başvuru ekranını açmadı. 2017 yılında ise MEB il dışı tayinini iptal ettirene ikinci il dışı tayin hakkı verdi. Öğretmenlere başvuru ekranı açıldı ve onay aldılar. Gerek 2016 yılında gerekse de 2017 yılından MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan ikinci il dışı atama duyurularında, kılavuzlarda bu konuyla ilgili bir madde hüküm yer almazken iki farklı atama döneminde aynı konuyla ilgili Bakanlık farklı uygulamaya gitti. 2016 yılında öğretmenler ikinci il dışına başvuru yapamazken 2017 yılında il dışını iptal ettiren 2.il dışına başvuru yapabildi. Lütfen şuradaki haberin yorumlar kısmını okuyunuz;
[haber id="20665"]

Verdiğim 2 yıla ait örneklerden yola çıkarsak; İL DIŞI ATAMASINI İPTAL ETTİREN ÖĞRETMEN İKİNCİ İL DIŞI ATAMASINA BAŞVURU YAPABİLİR Mİ sorusunun cevabı ikinci il dışı atama başvurusu sırasında ortaya çıkacak olup, bununla ilgili bir engel olmamasını da göz önüne alırsak BAŞVURU YAPILABİLMEKTEDİR kanaati ağır basmaktadır. 2. il dışı atamada MEB kısıtlamaya gitmezse geçtiğimiz sene yani 2017 de olduğu gibi öğretmenlerin başvuru yapabileceğini düşünüyorum. Ancak 2016 yılındaki mağduriyeti gördüğüm için kesin ister demekten de uzak durmaya çalışıyorum.

Arif Muzaffer KUL

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

8 Yorum