İYEP'e Ek Hizmet Puanı Getirildi

İYEP'e Ek Hizmet Puanı Getirildi

Öğretmenlerin atama ve yer değiştirme yönetmeliği değişti, İYEP'e hizmet puanı getirildi. Sınıf öğretmenleri ve ilkokulda görev yapan idareciler de ek hizmet puanı alabilecek.

 Milli Eğitim Bakanlığı(MEB), Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik yayımladı. Yayımlanan yönetmelikte öğretmenlerin hizmet puanlarına dair bir çok değişiklik yer aldı. Yıllardır hizmet puanı konusunda mağdur edilen sınıf öğretmenlerine de değişiklikten müjde çıktı.

 Eski Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz döneminde 13 ilde pilot olarak denenen ve sonra Türkiye geneline yayılan İlkokulda Yetiştirme Programı(İYEP), ilkokul öğrencilerini Türkçe ve Matematik derslerinde desteklemek amacıyla ortaya çıkmış bir projeydi.

 Ortaöğretimde yapılan DYK için hem %100 artırımlı ek ders ödemesi hem de hizmet puanı veriliyordu. İYEP için ise sınıf öğretmenlerine artırımlı ek ders de ödenmiyordu hizmet puanı da verilmiyordu. Yapılan değişiklik ile İYEP için hizmet puanı da getirildi. 

 Değişikliğin ilgili maddesi şöyle: -2. madde, 5. bent - 

(5) Milli Eğitim Bakanlığı Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi ve İlkokullarda Yetiştirme Programı (İYEP) kapsamında fiilen ders okutan veya yönetim görevini yürüten eğitim kurumu yöneticisi ve öğretmenlerin hizmet puanlarına, bu kapsamda görev yaptıkları her ay için 0,5 puan eklenir.

 Yönetmelik Değişikliğinin Tam Metni İçin Tıklayınız

 Dolayısıyla bir eğitim öğretim yılı boyunca 7-8 ay süren İYEP kursları için sınıf öğretmenleri yıllık 3.5 veya 4 puan alabilecek. Kurs sorumlusu okul müdürü veya müdür yardımcısına da ek hizmet puanı verilecek. İYEP'te daha önce kurs vermiş öğretmenlere hizmet puanı verilmeyecek. Yani geriye doğru bir işlem yapılmayacak.

 Sınıf öğretmenleri hizmet puanı adaletsizliğinin giderilmesine sevinse de ek ders ücreti adaletsizliğinin de bir an evvel giderilmesini bekliyor.

Ogretmenlericin.com - Özel Haber

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.