MEB açıkladı sözleşmeli öğretmenler asker öğretmenlik yapabilir mi?

MEB açıkladı sözleşmeli öğretmenler asker öğretmenlik yapabilir mi?

Sözleşmeli öğretmenlerin kadrolu öğretmenler ile farkı yok denilmesine rağmen yine bir fark daha ortaya çıktı. Sözleşmeli öğretmenler asker öğretmenlik yapamıyorlar. Milli Eğitim Bakanlığı konuyu resmi yazı ile açıkladı.

MEB açıkladı sözleşmeli öğretmenler asker öğretmenlik yapabilir mi?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 22.02.2018 tarihinde Eğitim Bir-Sen'e gönderdiği 3823489 sayılı Asker öğretmenlik konulu resmi yazıda sözleşmeli öğretmenlerin asker öğretmenlik yapıp yapamayacağı hususuna açıklık getirildi. MEB yaptığı resmi açıklamada sözleşmeli öğretmenler için kötü haber verdi.SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERE ASKER ÖĞRETMENLİK


Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü tarafından gönderilen resmi yazıda MEB personeli olarak görev yapan 4/B kapsamındaki sözleşmeli çalışan öğretmenlerin de kadrolu öğretmenler gibi temel eğitimleri sonrası kalan askerlik hizmetlerini asker öğretmen olarak yerine getirmeleri hususunda Eğitim Bir-Sen tarafından gönderilen yazıya cevap verildi.


Milli Eğitim Bakanlığının ilgili resmi yazısı;

MEB sözleşmeli öğretmenlere asker öğretmenlik Asker öğretmenlik

ASKER ÖĞRETMENLİK YAPILAN İLLER


Milli Eğitim Bakanlığının ihtiyaç göstermesi ve Genelkurmay Başkanlığının uygun görmesi halinde kadrolu öğretmenler acemilik diye tabir edilen temel askerlik eğitimlerinden sonra kalan askerlik sürelerini asker öğretmen olarak tamamlayabilmektedir. Asker öğretmenlik süresince öğretmenler Milli Eğitim Bakanlığı emrine verilmektedir. Asker öğretmenlik yapılan iller ise Doğu Anadolu Bölgesi, Güney Doğu Anadolu Bölgesi illeri ile Artvin, Bayburt, Gümüşhane, Kahramanmaraş, Sivas ve Yozgat olarak belirlenmiştir.SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERİN DURUMU


Bakanlık açıklamasının sonunda diğer kurumlarda çalışan sözleşmeli kamu personelleri ile kadrolu kamu personelleri arasında da farklılıklar bulunduğuna dikkat çekmiş, MEB bünyesinde sözleşmeli öğretmenlere kadrolu öğretmenler gibi asker öğretmenlik hakkının tanınması durumunda eşitsizlik ortaya çıkacağını vurgulamıştır. Bu kapsamda sözleşmeli öğretmenlerin temel askerlik eğitimleri sonrasında kalan askerlik hizmetlerini MEB emrinde asker öğretmen olarak yerine getirmelerinin uygun olmadığını belirtmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı sözleşmeli öğretmenlerin asker öğretmenlik yapamayacağını açıklamış oldu.


[haber id="27414"]

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.