MEB eşi kanser olan sözleşmeli öğretmene özür grubu hakkı vermedi

MEB eşi kanser olan sözleşmeli öğretmene özür grubu hakkı vermedi

Eşi kanser olan sözleşmeli öğretmene Milli Eğitim Bakanlığı özür grubu tayin hakkı vermedi. Konuyla ilgili Kamu Denetçiliği Kurumunun tavsiye niteliğinde olumlu kararı olmasına rağmen MEB bu kararı görmezden geldi.

MEB eşi kanser olan sözleşmeli öğretmene özür grubu hakkı vermedi

Kamu Denetçiliği Kurumunun (Ombudsmanlık) sözleşmeli öğretmenin eşinin yanına sağlık özrüne bağlı yer değiştirmesi kararına karşılık Milli Eğitim Bakanlığı KDK kararını yok saydı ve eşi kanser olan sözleşmeli öğretmene sağlık özrü tayin hakkı vermedi.

MEB KDK KARARINI YOK SAYDI


Ağrı'nın Doğubeyazıt ilçesinde sözleşmeli matematik öğretmeni olarak çalışan MEB personeli İstanbul'da kadrolu öğretmen olarak çalışan ve kanser olan eşinin yanına özür grubuna bağlı tayin başvurusunda bulundu. İstanbul'da çalışan eşinin tedavisinin Ağrı'da mümkün olmaması, tedavisinin İstanbul'da devam etmesi durumlarını ilgili resmi kurumlardan belgeleyen sözleşmeli öğretmen durumunu Milli Eğitim Bakanlığına bildirdi. Yaşanan süreçte sözleşmeli öğretmen tarafından sağlık özrüne bağlı yer değişikliği başvuruları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından reddedilmiş, sözleşmeli öğretmen son olarak konuyla ilgili Kamu Denetçiliği Kurumuna (Ombudsmanlık) başvuruda bulunmuştu. KDK tarafından verilen karara göre;
Eşinin sağlık durumu nedeniyle başvuranın atamasının İstanbul iline yapılması hususunda MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINA TAVSİYEDE BULUNULMASINA, 6328 sayılı Kamu Denetçiliği Kurumu Kanununun 20 nci maddesinin üçüncü fıkrası uyarınca; MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI tarafından bu karar üzerine tesis edilecek işlemin otuz gün içinde Kurumumuza bildirilmesinin zorunlu olduğuna, Kararın BAŞVURANA ve MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINA tebliğine, Türkiye Cumhuriyeti Kamu Başdenetçisince karar verildi.

sözleşmeli öğretmenin kanser olan eşinin görev yaptığı İstanbul'a atanması kararı verilmişti. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü tarafından 21/05/2018 tarihli ve 9881385 sayılı resmi yazı Türkiye Büyük Millet Meclisine, Kamu Denetçiliği Kurumuna (Ombudsmanlık)  ve sözleşmeli öğretmenin görev yaptığı il olan Ağrı Valiliğine (İl Milli Eğitim Müdürlüğü) gönderildi. Milli Eğitim Bakanlığı sözleşmeli öğretmenin sağlık özrüne bağlı yer değiştirmesinin mümkün olmadığını açıkladı.

Milli Eğitim Bakanlığı resmi yazı;

eşi kanser olan sözleşmeli öğretmene meb cevabı MEB sağlık özrü cevabı

Milli Eğitim Bakanlığının sözleşmeli öğretmenlerin sağlık özrü ile ilgili verdiği olumsuz cevap;
"Konu ile ilgili olarak ilgi (a) tavsiye kararı neticesinde Maliye Bakanlığına görüş sorulmuş olup, gelen ilgi (b) cevabi yazıda; " ... Bu itibarla; 652 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 4 üncü maddesinde yer alan söz konusu madde uyarınca istihdam edilen öğretmenlerin 6 yıl boyuncu başka bir yere atanamayacağına dair açık hüküm, 6328 sayılı Kanuna göre Kamu Denetçiliği Kurumunun verdiği kararların tavsiye niteliğinde olması ve hukuki bir bağlayıcılığının olmaması, Sağlık Bakanlığında uygulanan benzer istihdam türünde sağlık sebebiyle yer değişikliği talebinin reddine dair işlemin yürütülmesinin durdurulması isteminin reddedilmesi göz önüne alındığından Kamu Denetçiliği Kurumunun önerdiği çözümün uygulanabilir nitelikte olmadığı ile ilgilinin İstanbul iline atamasının yapılamayacağının 6328 sayılı Kanunun 20 nci maddesine göre Kamu Denetçiliğine bildirilmesinin uygun olacağı" yönünde görüş bildirmiştir. Bu bağlamda adı geçenin sağlık mazereti nedeniyle İstanbul iline atamasının yapılması mümkün olamamaktadır."

Sözleşmeli öğretmenin durumu ile ilgili Kamu Denetçiliği Kurumu (Ombudsmanlık) kararı;
[haber id="30070"]

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum