MEB öğretmenlerin Adaylık Kaldırma Sınavı (AKS) Kılavuzu yayınlandı

MEB öğretmenlerin Adaylık Kaldırma Sınavı (AKS) Kılavuzu yayınlandı

Milli Eğitim Bakanlığı kadrolarında görev yapan aday (sözleşmeli/kadrolu) öğretmenlerin Adaylık Kaldırma Sınavı (AKS) Kılavuzu yayınlandı. Adaylık Kaldırma Sınavı 09/12/2018 Pazar Günü Saat: 10:00 da yapılacak.

MEB öğretmenlerin Adaylık Kaldırma Sınavı (AKS) Kılavuzu yayınlandı

Millî Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile Öğretmen Yetiştirme Ve Geliştirme Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Adaylık Kaldırma Sınavı (AKS) e-Kılavuzu yayınlandı. Sınav 9 Aralık 2018 tarihinde yapılacak.

ADAYLIK KALDIRMA SINAVI 9 ARALIKTA


MEB Merkezi Sistem Sınav Yönergesi hükümleri ile MEB Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği hükümleri ve 2018/Pr Nu:16 No’lu protokole göre hazırlanmış olan Adaylık Kaldırma Sınavı 09 Aralık 2018 Pazar Günü Saat: 10.00’da 81 il merkezinde yazılı olarak tek oturumda yapılacak. Sınava giriş şartlarını taşıyan adayların sınav ücretlerini yatırmaları hâlinde başvuruları alınmaksızın giriş belgeleri düzenlenerek sınava alınacaklar.

Adaylık Kaldırma Sınav Takvimi kapsamında adaylar 09/11/2018 - 21/11/2018 tarihleri arasında sınav ücretlerini yatırabilecekler. 09/12/2018 Pazar Günü Saat: 10:00 da yapılacak olan sözleşmeli öğretmen adaylık kaldırma sınav sonuçları sınavın yapıldığı tarihten itibaren en geç 15 (on beş) iş günü içinde ilan edilecek.

Adaylık Kaldırma Sınav;

MEB Adaylık Kaldırma Sınav Takvimi 2018 Adaylık Kaldırma Sınav Takvimi

SINAVA GİRİŞ ŞARTLARI


Adaylık Kaldırma Sınava giriş şartları da kılavuzda belirtildi. Sınava girecek olan aday öğretmenlerin (sözleşmeli/kadrolu);

 • Performans değerlendirmesi sonucunda başarılı olmak,

 • Sınav tarihinde bir yıl fiilen çalışma şartını tamamlamış olmak,

 • Sınava giriş ücretini süresi içinde yatırmış olmak,


şartlarını sağlaması gerekmektedir. 657 sayılı Kanun ve diğer kanunlar uyarınca aylıksız izin almak suretiyle geçirilen süreler, en az bir yıllık fiili çalışma süresinden sayılmamaktadır.

SINAV İŞLEMLERİ

Sınava girecek adaylar, sınav ücreti olarak 100 TL'yi (Yüz Türk Lirası KDV dâhil) MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı Döner Sermaye İşletmesinin “Kurumsal Tahsilât Programı” aracılığı ile T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası veya Türkiye Halk Bankasından herhangi birine, ATM aracılığı veya bu bankaların internet bankacılığı ile ADAYLIK KALDIRMA YAZILI SINAVI adı ile 09/11/2018-21/11/2018 tarihleri arasında yatıracaklar. Aday, sınav ücretini yatırarak Başvuru Kılavuzu’nda belirtilen bütün hükümleri kabul etmiş sayılır ve bunun aksine yapılan eksiklik ve yanlışlıklardan doğacak sonuçlardan adayın kendisi sorumlu olacaktır.

SINAV GİRİŞ BELGESİ

Adaylık Kaldırma Yazılı Sınavına adaylardan başvuru alınmayacaktır. MEBBİS kayıtlarına göre sınava giriş şartlarını taşıyan ve sınav ücretini yatıran adaylara sınava giriş belgesi düzenlenerek www.meb.gov.tr adresinde yayımlanacak. Adaylara sınav giriş belgesi posta yoluyla gönderilmeyecek.

SINAVDA UYGULANACAK TESTLER

Sınavda, adaylara toplam 100 adet çoktan seçmeli (5 seçenekli) soru sorulacaktır. Sınavda çıkacak sorulara ilişkin konu başlıkları ve soru dağılımları aşağıda yer almaktadır;

 •  657 ve 4483 sayılı kanunlar (%15),
  657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ( kısım 8 ve 9 hariç ),
  4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun

 • Bakanlık teşkilatı, görevleri ve mevzuatı (%30),
  1739 sayılı Millî Eğitim Temel Kanunu,
  1 No’lu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinde MEB’e ilişkin hükümler,
  5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu,
  Görevin gerektirdiği diğer mevzuat,
  3071 sayılı Dilekçe Hakkının Kullanılmasına Dair Kanun,
  4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu,
  222 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu,
  Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği,
  Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği,
  Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği,
  Millî Eğitim Bakanlığı Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliği,
  MEB Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi,
  Aday Öğretmenlik Yetiştirme Süreci.

 • Öğretmenlik uygulamaları (%50),
  Eğitim öğretimin planlanması,
  Öğrenme ortamları,
  Sınıf yönetimi,
  Öğretim yöntem ve teknikleri,
  Ölçme ve değerlendirme

 • T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük (%5)


Adaylık Kaldırma Sınavı 09 Aralık 2018 Pazar günü saat 10.00’da başlayıp, tek oturum olarak yapılacak ve 120 dakika sürecek.

9 Aralık 2018 Adaylık Kaldırma Sınavı Kılavuzu için TIKLAYINIZ
[haber id="34386"]

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

1 Yorum