Norm olmadığı halde ataması yapılan öğretmenler norma dahil edilmemeli

Norm olmadığı halde ataması yapılan öğretmenler norma dahil edilmemeli

2018 yılı norm güncelleme takvimi kapsamında MEB norm kadro güncellemelerini sürdürürken Türk Eğitim-Sen Milli Eğitim Bakanlığına istihdam fazlası öğretmenlerin durumlarını hatırlattı.

Norm olmadığı halde ataması yapılan öğretmenler norma dahil edilmemeli

Norm kadro açığı olmadığı halde Valilikler veya MEB tarafından okullara atanan istihdam fazlası öğretmenlerin durumu sendika tarafından gündeme taşındı. Türk Eğitim-Sen istihdam fazlası öğretmen atamaları için mevzuata aykırı atama vurgusu yaparken, norm kadro açığı olmadan okullara öğretmen atamalarının olmasının mümkün olmadığını belirtti.

NORM AÇIĞI YOK AMA ÖĞRETMEN ATANDI


Türk Eğitim-Sen tarafından Milli Eğitim Bakanlığına yapılan yazılı talep başvurusunda "Mevzuata göre okullara öğretmen ataması yapılabilmesi için atama yapılacak öğretmenin branşında okulda norm kadro açığı olması gerekmektedir. Ancak, Milli Eğitim Bakanlığı ve bir kısım Valilikler bu kuralı ihlal ederek norm açığı olmayan okullara, norm kadro dışında çeşitli gerekçelerle öğretmen atamaları yapmışlardır. Bu şekilde atanan öğretmenlerin ise norm kadroya dahil edilmemesi ve her hâlükârda norm kadro fazlası öğretmen olarak tespit edilmeleri gerekmektedir." ifadelerine yer verildi.

İlgili resmi yazı;

İstihdam fazlası öğretmenler ve norm durumu İstihdam fazlası öğretmenler

NORM FAZLASI ATAMALAR


Sendikanın açıklaması;
"Norm kadroların güncelleme çalışmaları ile birlikte okullarda istihdam fazlası adıyla norm kadro olmadığı halde ataması yapılan öğretmenlerin norm kadroya dahil edilip edilmeyeceği konusunda tereddütler oluşmuştur. Bir kısım illerde istihdam fazlası denilerek ataması yapılan bu öğretmenler, norm kadroyla ilişkilendirilmişlerdir. Bu ilişkilendirme sonucunda, daha önce o okulda bulunan ve hizmet puanı düşük olan öğretmenler norm kadro fazlası olmuştur. Bu durum ise hem hakkaniyete hemde mevzuata aykırıdır. Mevzuata aykırı olan bu durumun ortadan kaldırılması için istihdam fazlası denilerek açık norm kadrosu olmayan okullara atanan bu öğretmenlerin norm kadro ile ilişkilendirilmemeleri gerekmektedir. Bu öğretmenler her hâlükârda norm kadro fazlası öğretmen durumunda tutulmalıdır ve norm kadro fazlası öğretmen atama döneminde ihtiyaç olan okullara atanmalıdır."

Türk Eğitim Sen Milli Eğitim Bakanlığı’na yazdığı yazıda istihdam fazlası gerekçesiyle norm kadro açığı olmayan okullara norm kadro dışında atanan öğretmenlerin, norm kadroya dâhil edilmemesi ve norm kadro fazlası öğretmen olarak tespit edilmeleri talep edildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.