Öğretmen Atama, Yer Değiştirme, Aday Öğretmenlik ve...

Öğretmen Atama, Yer Değiştirme, Aday Öğretmenlik ve...

Aksaray Valisi olarak atanan Hamza Aydoğdu'dan Öğretmenlerin Atama, Yer Değiştirme, Sözleşmeli... Talepleri Sorularına Cevap Geldi

Valiler kararnamesi ile Aksaray Valisi olarak atanan Hamza Aydoğdu'dan Öğretmenlerin Atama, Yer Değiştirme, Sözleşmeli... Talepleri Sorularıne Cevap Geldi. Facebook Meb  öğretmen atamaları grubunun öğretmenleri ile iletişime geçen Hamza Aydoğdu, merakla cevabı beklenen sorulara cevap verdi. İşte o soruları ve ayrıntılı cevapları mebpersonel.com farkıyla sizlerle.

Sayın Valimizle Olan Konuşmada Bazı Önemli Soruların Cevaplari

Sayın hocalarım öncelikle sayın Valimiz geç saatte beni aradı.Özel sebeplerden dolayı pek musait değildim.Yaklasik 27 soru sordum.Bugünluk en önemli soruları cevaplariyla paylasacam.Geri kalanları da yarın inşallah.Cünku uzun bir konuşma ve ses kaydını dinleyerek harfiyen cevapları paylasacam.Kimse kusura bakmasın lütfen.Bu arada sayın Valimiz bu 2 gün de çok hüzünlendigini gözyaşı döktügünu de soyledi.Bizleri çok ama çok seviyor.Gercekten ama çok seviyor ses tonu konuşma tarzı çok duyguluydu.Meb in bir parçası olduğunu her daim yanimizda olacağını söyledi.Herkese çok çok selamı var.Ayrica çok önemli bir konu için olumlu yönde bilgi aldım.Bunu da yarın paylasacam.Uzun konusma oldu ses kaydını tekrardan dinlemem lazım.Yakin zamanda da yeni Genel Müdürümüz sayin Ömer İNAN Bey'le de beni tanistiracagini, görüşme ayarlayacagini söyledi..
1-Sözleşmeli öğretmenlik süresi 2+1 olacak mı?Sayın bakanımız 3 yıl üzerinde çalışıyoruz demişti.
Zaten 4+2 den yeni düşürüldü.Bu süreçte 2+1 mümkün görünmüyor.8 ay önce kanunla 4+2 den 3+1 düşürüldu uzun süre diye.Simdi 2+1 e indirdiğinde her şey anlamını yitirir.Fakat sayın bakanımıza bu 3 yıl olayını hatirlatacam.
Ben de bu konu üzerinde duracam arkadaşlar.İnsallah bı sonuç alırız.

2-Aks sınavı kalkacak mı?
Bu kanunla gelen bir şey.Yonetmelik olsa değiştirir kaldırırdık.Fakat kanun olduğu için meclisten geçmesi lazım.
Bizler mücadelesini vereceğiz kalkabilir arkadaşlar.

3-18 Martta atanan öğretmenler bulundukları illerde seminerlere katılmak istiyorlar. Bunun için düzenleme olabilir mi?
Zaten okula sözleşme için gidecekler gitmisken 8 gün icin neden evine dönsün ki orda 8 gun geçirsin gelsin.Arkadaslar öyle yapmasınlar şimdi sadece 1 gün için oraya gittik geldik algısı oluşur.Bu öğretmen camiasına zarar verir.

4- Mülakatta kesin yuvarlama yapılacak değil mi?
Geçen sene mülakat nasılsa bu sene de öyle uygulanacak.

5- Mülakat mağdurları için sözünüz var vs?
Değerlendirdik herkese bakılıyor.Baylock, mahkeme karari varsa, terör kararı varsa , yargı kararı varsa, gasp varsa, taciz varsa bu belgelerin hepsi esneme olmaz.Fakat diğer turlu durumlarda arkadaşlar çalışıyorlar.İnsallah bu çalışmanın sonucunda bunların dışında olanlar mağdur olmayacak.Ozellikle fetoden baylock varsa, ihraç varsa buna bir şey yapamayiz.Bunun dışında arkadaşlar çalışıyor inşallah mağduriyet olmayacaktır.

6-1 Eylülden sonra ikinci bir eş durumu olacak mı?
Arkadaşlar bu konu için özellikle usteledim mağduriyetten bahsettim.O arada sayın Valimiz sayin Yakup DEMİR i aradi.Tekrardan kolaylık saglanip 1 Eylül'den sonra 2 sözleşmeli öğretmen tayin isteyebilecek.Hatta ben de dedim ki bu konu icin o zaman sizi tekrardan rahatsız edecem kendisi de tamsm dedi.

7- Sözleşmeli eşler için kılavuz ne zaman yayınlanacak?

En kısa zamanda açıklanacak.

8-Her sene mülakata her branştan kaç kişinin başvurduğu gösteriliyordu. Yine gösterilme ihtimali var mı?
En son kaç kişi taban puan vs.Yakın zamanda aciklanacak

9-Sıralamaların erken açıklanma ihtimali var mı? Sınırdakiler çok çelişkide.
Daha önce mülakattan önce açıklanmadı.Bu da
mülakattan sonra açıklanacak.

10-Meslek lisesi branşlarında artış olacak mı? Aynı zamanda branşlar için kontenjanlar artacak mı?

Ben virusten, yapılan çalışmalardan bahsettim.Bana gelen veriler doğrultusunda kontenjani belirliyoruz.Diyelim ki bana 1000 denildiyse aşağı yukarı yapamam.Brans öğretmenleri için de hangi alanda ihtiyac varsa o yönde kontenjanlar artar.Fakat yeni dönem icin olumlu olabilir bu da benim izlenimim.

11-Bilişim öğretmenlerinin kontenjan durumları biraz çelişkide. TEF ve BÖTE kontenjanları kaç?
İlici iller arası yapıldıktan sonra belli olacak

12-Ek atamaya ek atama olma durumu var mı?
Bu süreçte öyle bir şey mümkün değildir.

13-Alan değişikliğinin kalkması mümkün mü?
Alan değişikliği ile güzel bir çalışma yaptık.Bunu sayın bakanimiza sunduk.Ondan haber bekliyoruz.

14-Becayiş Hakkı tekrardan tanınacak mı?
Atamalarda şuan becayis hakkı ile ilgili bir çalışma yok

15- Atamada hangi iller yoğunlukta açılacak?
İlicini, iller dişini yapacağız en fazla ihtiyaç olan illerden başlayarak dağıtacağız.

16-İlkokula beden eğitimi dersi gelecek mi?
Şuan onunla ilgili bize intikal eden herhangi bilgi yok.

17-2016 Bilişim Norm yönetmenliği ne zaman çıkacak?
Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü 2016 da bir calisma yaptı.O çalışma daha bize intikal etmedi.Yani arkdaslar böyle zannediyorlar personele sanki gönderildi de personel üzerine yattı.Oyle bir şey yok yani.

18- 2017 sozlesmeli ogretmenler tayin icin Aralık baz alinabilir mi?
Kadroya geçmeyen bir insanı kadroya geçecekmis gibi o tarihi baz alamayiz.O hukuksuz bir şey.Simdi o zaman şöyle oluyor.Diyelim ay in 8. inde 5 kişi kadroya geçiyor onlar için yapmam lazım.Ayin 19 un da 7 kişi geçiyor onlar için yapmam lazım.31 Aralik a kadar her gün atamasini yapmam lazim.Dolayisiyla kadroya geçildiği an da hiç bir sorun olmaz.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.