Öğretmenin Aşı Olması Zorunlu Mu?

Öğretmenin Aşı Olması Zorunlu Mu?

Öğretmenlere aşı sırasının yaklaşması, bazı soruları akıllara getirdi.

 Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığının koordinasyonunda yüz yüze eğitime başlamış öğretmenler başta olmak üzere öğretmenlere koronavirüs aşısı 2 hafta sonra uygulanmaya başlanacak.

 Aşı takvimi yaklaştıkça, aşıyla ilgili sorular da sıklaştı. Özellikle aşının zorunlu olup olmadığıyla ilgili merak edilenler var.

 Çeşitli anketlere göre değişiklik gösterse de öğretmenlerin bir kısmı aşı olmayı istemiyor. Peki, bu isteğe bağlı mı? Aşı olmayan öğretmenler yüz yüze eğitime nasıl devam edecek? gibi soruların cevabı merak konusu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, önceki günlerde yaptığı açıklamada "Aşılama programımız hazır. Vatandaşımızı zorlayıcı bir uygulama olmayacak. Aşının gerekliliğini bilim insanlarımızla toplumumuza anlatarak ikna etme çabası içinde olacağız. Bunun dışında bir uygulama söz konusu olmayacak" ifadelerini kullanmış, aşı konusunda zorlama ve zorunluluk olmayacağını açıklamıştı.

 Ayrıca anayasanın 17. maddesine göre, kişi izni olmadan aşı yapılması mümkün değildir. 
Madde 17 – Herkes, yaşama, maddi ve manevi varlığını koruma ve geliştirme hakkına sahiptir. 
Tıbbi zorunluluklar ve kanunda yazılı haller dışında, kişinin vücut bütünlüğüne dokunulamaz; rızası olmadan bilimsel ve tıbbi deneylere tabi tutulamaz.

 Dolayısıyla bakan Koca'nın belirttiği üzere öğretmenler de diğer vatandaşlar gibi aşı olup olmama konusunda kendileri karar verecek. İkna yolu hariç, hiç bir yola başvurulmayacak.

 Aksi bir durum yaşanılması durumunda Cumhuriyet Savcılıklarına suç duyurusunda bulunulabilecek.

 Ayrıca, aşı olmayan öğretmenlerin eğitim öğretime nasıl devam edeceği ise yapılacak değerlendirmeler sonucunda bakanlık kararı ile belli olacak.

 Mebpersonel.com

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.