Öğretmenler Bireysel Çaba ile Hizmet Puanlarını Yükseltebilecek

Öğretmenler Bireysel Çaba ile Hizmet Puanlarını Yükseltebilecek

Öğretmenlerin hizmet puanları yapacakları çalışmalara göre artacak.

 Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliğinde bir dizi değişiklikler yaptı. Bakanlığın yaptığı değişikliklere göre öğretmenler, bireysel çabalarına paralel olarak 200'ün üzerinde hizmet puanına sahip olabilecek. 

 Yayımlanan değişiklik şöyle:

(9) Öğretmenlerden;

a) Doktora mezunu olanlara 90,

b) Tezli yüksek lisans mezunu olanlara 50,

c) Ortaöğretim alan öğretmenliği tezsiz yüksek lisans eğitimi hariç olmak üzere; tezsiz yüksek lisans mezunu olanlara 30,

ç) İkinci bir dört yıllık yükseköğrenim mezunu olanlara 10,

d) Uluslararası bir hakemli dergide makalesi yayımlananlara en fazla üç makale olmak üzere her bir makale için 5,

e) Ulusal bir hakemli dergide makalesi yayımlananlara en fazla üç makale olmak üzere her bir makale için 3,

f) En fazla bir adet olmak üzere başarı belgesi alanlara 3,

g) En fazla bir adet olmak üzere üstün başarı belgesi alanlara 4,

ğ) En fazla bir adet olmak üzere ödül alanlara 5,

h) eTwining programı kapsamında sertifikası bulunanlara 15,

ı) Türk Patent ve Marka Kurumundan patent tescili alanlara her bir patent tescili için 30,

i) Türk Patent ve Marka Kurumundan faydalı model tescili alanlara her bir faydalı model tescili için 20,

j) Türk Patent ve Marka Kurumundan tasarım tescili alanlara her bir tasarım tescili için 10,

hizmet puanı verilir.

(10) Öğretmenlere, dokuzuncu fıkranın (a), (b), (c) ve (ç) bentlerinde lisans veya lisansüstü eğitimler için öngörülen hizmet puanları ile (f), (g) ve (ğ) bentlerinde başarı, üstün başarı veya ödül için öngörülen hizmet puanlarından yalnızca durumuna uygun olan en yüksek puan verilir."

(7) İlköğretim ve ortaöğretim öğrencilerine yönelik olarak, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) veya Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) koordinesinde yürütülen ulusal veya uluslararası bilim olimpiyatları ve araştırma projesi yarışmalarında bireysel veya takım olarak ilk üç dereceye giren veya mansiyon ödülü alan öğrencilere bu kapsamda fiilen çalışma yaptıran öğretmenlere; ulusal ölçekte olanlar bakımından birinci derece için 15, ikinci derece için 10, üçüncü derece veya mansiyon için 5 hizmet puanı; uluslararası ölçekte olanlar bakımından birinci derece için 30, ikinci derece için 20, üçüncü derece veya mansiyon için 10 hizmet puanı verilir.

(8) Bu fıkrada sayılan yarışmalardan sadece biri ve bu yarışma için durumuna uygun en yüksek puan olmak üzere, ulusal veya uluslararası kapsamda düzenlenen bilimsel, sanatsal, kültürel veya sportif yarışmalarda bireysel veya takım olarak ilk üç dereceye giren veya mansiyon ödülü alan öğretmenlere; ulusal ölçekte olanlar bakımından birinci derece için 20, ikinci derece için 15, üçüncü derece veya mansiyon için 10 hizmet puanı; uluslararası ölçekte olanlar bakımından birinci derece için 35, ikinci derece için 25, üçüncü derece veya mansiyon için 15 hizmet puanı verilir.

 Yapılan değişiklikte 9. maddenin a, b, c, ve ç bentleri birlikte değerlendirildiğinden buradan alınacak en yüksel hizmet puanı doktora yapmış öğretmene verilecek 90 puandır.

 Aynı maddenin d bendinden 15 puan, e bendinden 9 puan alınabillecek. f, g ve ğ bentleri bir arada değerlendirildiğinden burdan alınacak en yüksek puan ise 5 puan olacak.

 Devam eden h bendinden 15 puan, ı bendinden 30 puan, i bendinden 20 puan ve j bendinden 10 puan alınabilecek ve bu bentlerden tekrar tekrar puan alımı sağlanabilecek.

 Ayrıca, yeni eklenen ve yukarıda yer alan 7. ve 8. maddeler ile yüzlerce puan daha alınabilecektir.

 Dolayısıyla 3. Hizmet Bölgesi ve 6. alan veya yakın puanlı okullarda görev yapan 5-6 yıllıl görev süresi olan bir öğretmen, bireysel çabalarına paralel olarak 500'ün üzerinde bir hizmet puanına erişme şansı bulacaktır.

 Bu durum bakanlıkta hizmet yılının yanında bireysel başarı ve çabanın da etkili olacağına ve 15 yıllık meslek hayatı olan bir öğretmenin 5 yıllık meslek hayatı olan bir öğretmenden daha az hizmet puanına sahip olabileceğinin işaretidir.

 Ogretmenlericin.com - Özel Haber

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.