Öğretmenler İçin EBA Canlı Dersleri İle İlgili Uyarılar

Öğretmenler İçin EBA Canlı Dersleri İle İlgili Uyarılar

Öğretmenler İçin EBA Canlı Dersleri İle İlgili Uyarılar

Korona virüs salgını sebebiyle Mart ayından bu yana alınan tedbirler kapsamında uzaktan eğitime geçilmesi ile hayatımıza giren EBA canlı ders uygulaması tüm hızıyla sürüyor. Geçtiğimiz günlerde okulların Eylül ayına dek eğitim - öğretime açılmayacağı açıklansa da, EBA TV ile canlı ders anlatımları 19 Haziran gününe kadar devam edecek.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından EBA TV canlı ders uygulamasını sıkça kullanan ülke çapındaki öğretmenler için bazı uyarı ve hatırlatmalarda bulunuldu. İşte EBA canlı dersleri ile ilgili öğretmenlerimize yapılan bazı bilgilendirici hatırlatmalar ve uyarılar:

Öğrencilerle anlık olarak etkileşim içerisinde olabileceğiniz EBA canlı dersinizi başlatmadan önce aşağıdaki bilgiler dikkatli bir şekilde okunmalı ve uygulanmalıdır;

• Canlı ders ilk kez yapılıyorsa canlı ders sayfasında bulunan “Canlı Ders Uygulaması” indirilerek kurulumu başarılı ve eksiksiz bir şekilde tamamlanmalıdır.

• Canlı derse başlamadan önce ders esnasında kullanılabilecek materyaller eksiksiz olarak hazırlanmalı ve ders zamanının verimli olarak kullanılması sağlanmalıdır.

• Canlı ders yapılacak cihazın düzgün çalışıp çalışmadığını test etmek için kamera ve ses ayarları kontrol edilmelidir.

• Öğrencilerin kameraları ancak öğretmenin onay vermesi ile açılabilecektir ancak canlı ders süresince öğrenci kameraları kapalı durmalı ve ihtiyaç olmadıkça da açılmamalıdır.

• Canlı ders beklenmedik bir internet sorunu sebebiyle sonlanırsa derse katılmış tüm öğrencilerin derse olan ilgileri kopmaması için, güvenilebilecek bir öğrenciye yardımcı yönetici rolü verilebilir ve öğretmen derse yeniden bağlanana kadar dersin bu yardımcı öğrenci kontrolünde sürdürülmesi sağlanabilir.

• Canlı dersi daha verimli kılabilmek ve ders esnasında oluşabilecek istenmeyen bazı durumları engellemek için canlı dersler online sayfasındaki kullanım videoları eksiksiz olarak ve mutlaka izlenmelidir.

EBA TV Canlı Dersleri ile ilişkili her türlü detaylı bilgiye ulaşmak için EBA Yardım Merkezi (https://eba.gov.tr/yardim-sss/) ziyaret edilebilir.

Dersler 19 Haziran’a Kadar Devam Edecek

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde düzenlenen kabine toplantısından sonra okullardaki eğitim - öğretim uygulamalarının Eylül ayından önce başlatılmayacağı fakat 2019 - 2020 eğitim - öğretim yılı içerisindeki derslerin uzaktan eğitim sistemi ile 19 Haziran’a kadar devam edeceğinin açıklanmasının ardından online eğitim sürecinin öğrenci ve öğretmenler için maksimum fayda ile geçmesi amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri tarafından yapılan bu bilgilendirici öneri ve hatırlatmaların bu süreçte öğretmenlerimize yardımcı olması bekleniyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.