Öğretmenler İçin Tek Problem Hizmet Puanı Mı ?

Öğretmenler İçin Tek Problem Hizmet Puanı Mı ?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada yer değiştirme işlemlerinde kullanılan hizmet puanı temelli şartların değiştirileceği belirtildi. Peki, yer değiştirme işlemlerinde tek problem hizmet puanı mı?

Hizmet puanı kavramı, okul bazında çalıştıkları öğretmenlere her bir eğitim öğretim süresi için verilen puanlardır. Öğretmenler yer değiştirme işlemine tabi olduğunda veya isteğe bağlı olarak yer değiştirmeye başvurduğunda, norm içinde yer alma ya da norm fazlası olma tespitinde belirtilen hizmet puanı kullanılır. Okulların yer aldığı bölgelere ve koşullarına göre puanlar yıllık olarak 10 ile 36 puan arasında değişebilmektedir.


Hizmet Puanına Ek Bazı Unsurlar

Hizmet puanına ilave olarak, Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında geçen süre, yatılı bölge okullarında alınan görevler eklenmekte iken, zorunlu hizmetini icra eden bir öğretmen bu hizmeti tamamladığı eğitim kurumunda görev yapmaya devam ederse artırımlı puanlar elde edebilmektedir.

Son günlerde yukarıda belirtilen puan sisteminde temel bazı değişiklikler yapılacağı bilgisi dolaşmaktadır. Yapılan çeşitli açıklamalara göre söz konusu yönetmelikte değişiklikler yapılarak;

- Lisansüstü eğitim düzeyi,

- Varsa ikinci lisans eğitimi,

- Ulusal ve uluslararası projelerde yer alma,

- TÜBİTAK projelerinde yer alma,

- Hakemli dergilerde yayınlanan makaleler,

- eTwinning projelerinde bulunulan çalışmalar,

- Ulusal ve uluslararası çeşitli yarışmalarda ulaşılan dereceler de söz konusu hizmet puanına ilave edilecektir.

Ne Zamandan İtibaren Geçerli Olacak ?

Tabii ki hukuksal işlemler geçmişe dönük işlem görmeyecektir. Yani geçmişte yapılan bazı çalışmalar hizmet puanına ek olarak sayılamaz. Örneğin, bir öğretmenin geçmişteki eTwining çalışmaları an itibariyle puan olarak değerlendirilemez.

EBA Puanları da Ek Olarak Değerlendirilecek mi?

EBA ile ilgili; okula, öğretmene hatta öğrenciye de verilen ve şartlara göre değişiklik gösteren puanların hizmet puanına ekleneceğine dair birçok duyum söz konusudur.

Söz konusu söylemleri bazı okul idare kademeleri maalesef baskı unsuru olarak öğretmen ve öğrencilere karşı kullanmaktadır. MEB'in puan verilme uygulamasında olduğu gibi; tam olarak nasıl kullanılacağı ya da hangi amaca hizmet edeceği önceden açıklanmayan hiçbir puanlama hukuki bir temelde kullanılamaz. Yani ne hizmet puanlarına ne de başka bir alana ek olarak değerlendirilemez.

Sonuç olarak; koronavirüs sebebiyle bir süredir devam ettirilen uzaktan eğitim kapsamındaki EBA puanları hizmet puanlarına ek olarak kullanılamayacaktır. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada da EBA ile ilgili herhangi bir bilgi yer almamaktadır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.