Öğretmenler il dışına çıkabilir mi?

Öğretmenler il dışına çıkabilir mi?

Öğretmenler il dışına çıkabilir mi? Öğretmenler için il dışına çıkmak için MEB bir adım atmalı

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde gerçekleştirilen kabine toplantısının ardından 2019-2020 eğitim öğretim yılının sona erdiği duyuruldu. Peki, bu kararın ardından öğretmenler il dışına çıkış yapabilecekler mi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde yapılan kabine toplantısının ardından Ocak ayında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere tüm dünyayı etkisi altına alan ve ülkemizde de Mart ayından bu yana yaşamın her alanını değiştiren koronavirüs salgını sebebiyle 2019-2020 eğitim öğretim yılının sona erdiği duyuruldu. Öte yandan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da Mart ayından beri devam etmekte olan uzaktan eğitimin okulların normal takvimdeki kapanma tarihi olan 19 Haziran 2020 gününe kadar kesintisiz devam edeceğini ilan etti.

19 Haziran’dan Sonra Seminerler Olacak mı ?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan normal çalışma takvimine göre öğretmenlerin her türlü mesleki çalışmalarını idare etmek zorunda oldukları tarihler 19 Haziran - 1 Temmuz arasındaki zaman aralığı. Bu sebeple konu ile ilgili bakanlık yetkililerinde resmi bir açıklama beklenmekte. Fakat, Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerin Sağlık Bakanlığına danışarak alacağı kararla koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında sosyal mesafe ve yoğun kalabalıkların oluşmasını önlemek amacıyla yaklaşık 1 milyon öğretmeni seminer için okullara çağırmaması en güçlü ihtimal olarak görünüyor..

Öğretmenler İl Dışına Çıkabilir mi?

2019-2020 eğitim öğretim yılının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarıyla birlikte sona erdirilmesinin ardından öğretmenlerin en çok merak ettiği hususlardan bir diğeri de öğretmenlerin bu süreçte şehir dışına çıkıp çıkamayacakları konusu. Yaşanan bu salgın döneminde eğitim öğretime EBA kanalları üzeriden uzaktan devam eden Milli Eğitim Bakanlığına bağlı öğretmenler bu süreçten itibaren de çalışmalarını EBA üzerinden rahatça idare edebileceği için önümüzdeki resmi sınavlarda görevi bulunmayan öğretmenler bulundukları il dışına çıkabilmektedir.

Her sene, eğitim öğretim döneminin sonu ve başında gerçekleştirilen seminer süreçlerinin ise bu yıl tıpkı eğitim öğretim gibi uzaktan eğitim yöntemiyle hayata geçirilmesinin önünde bir engel bulunmuyor ve halihazırda bu şekilde gerçekleştirileceği tahmin ediliyor.

Memleketlerinden ve ailelerinden uzak illerde çalışan öğretmenler bu hususta Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerin resmi bir açıklama bekliyorlar. Beklenen açıklamanın, öğretmenlerin plan ve programlarını sekteye uğratmaması adına yakın zamanda yapılması öngörülüyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.