Öğretmenler, Seyyanen Zam Bekliyor

Öğretmenler, Seyyanen Zam Bekliyor

Öğretmenlerin maaşı, son yıllarda ciddi düzeyde eridi.

 Toplu sözleşme görüşmelerinde aralarında öğretmenlerin de olduğu kamu personelleri 2020 yılı için %4+4 ve enflasyon farkı zammı, 2021 yılı için ise %3+3 ve enflasyon farkı zammı alacak. Yapılacak bu küçük zamlar öğretmen maaşlarının alım gücünü artırmak bir yana her geçen yıl daha da eritmektedir.

 Bazı bakanlıklara bağlı personeller, maaş dışında yapılan ek ödemeler, tazminatlar, döner sermayeler, doğu tazminatı gibi gelirlerle maaşlarının alım gücünü koruyabilmişken öğretmenlerde bu durum söz konusu olmamış, ek ders ücretleri iyileştirilmemişti.

 Son 15-20 yıla baktığımızda diğer meslek gruplarının gelirleri öğretmenlere göre oldukça artmış, geçmiş yıllarda öğretmenden daha az maaş alan bir çok kamu personelinin maaşı ve diğer gelir toplamları öğretmenleri geçmiştir.

 Geçtiğimiz günlerde kolluk kuvvetleri arasında bulunan bekçilere  yapılan zam ile bekçi maaşı bile öğretmen maaşını aşmıştır.

 Dolayısıyla öğretmenler maaşlarına en az 1000 TL seyyanen zam ve ek ders ücretlerine ders ücreti başı 10 TL seyyanen zam beklemektedir.

Ogretmenlericin.com - Özel Haber

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.